بعد از انتخابات اخیر بود که سردبیر نشریه باشهر در یاداشتی در کانال تلگرامی این نشریه با طرح سوالی کلیدی خواستار ارائه عملکرد توسط شهرداری ساوه و شورای شهراین شهرستان شد. او پرسید : « در ۴ سال گذشته با حدود ۵۰۰ میلیارد تومان چه کردید ؟

این سوال که خطاب به ۱۴ نفر ( ۱۳ عضو شورا + شهردار ) پرسیده شد در شبکه های اجتماعی بازتاب گسترده ای پیدا کرد .

پس از یک هفته از طرح سئوال روح الله عالم زاده ( سردبیر نشریه با شهر ) شهردار ساوه گزارش عملکرد ۴ ساله خود را که در آن تمام درآمدها و هزینه های شهرداری ساوه آمده است تهیه و تدوین کرد .

حال باید منتظر ماند و دید که آیا اعضای شورای شهر ساوه نیز پاسخگوی این سئوال کلیدی خواهند بود ؟

1261507

 

 

 

 

۱۴ نفر و پاسخ به یک سئوال کلیدی !

شورای شهر فعلی ساوه ، روزهای آخر فعالیت خود را سپری می کند . به اعتقاد نگارنده ، این شورا اقدامات مثبت قابل توجهی داشته است و حتما ضعف هایی هم متوجه این مجموعه است که بررسی و رسیدگی به آن امری ضروری است .

شهردار منتخب این شورا (جناب آقای دکتر جوادی ) نیز در طول ۴ سال تصدی اش بر شهرداری ساوه ، کارنامه ای از اقدامات مثبت به جای نهاده و وی و مدیران تحت امرش نیز ، حتما نقاط ضعفی داشته اند که بررسی و رسیدگی به آن نیز لازم و ضروری است .

به اعتقاد نگارنده ، قضاوت و ارزیابی در خصوص عملکرد شهرداری و شورای شهر چهارم نباید بر پایه احساسات باشد ، بلکه باید بطور دقیق ، علمی و مستدل ، کارنامه این دو مجموعه مهم مورد ارزیابی قرار گیرد .

حوادث اخیر شهرداری و شورای شهر و برخی برخوردها و پیگیری های قضایی که از قبل از انتخابات شوراها آغاز شد و احتمالا ادامه خواهد داشت ، نیز نباید به مستمسکی برای سیاه انگاشتن عملکرد نهادهای مزبور تبدیل شود ، چراکه بر مبنای اخلاق ، شرع مقدس و قانون ، احضار شدگان و یا کسانی که احتمالا مورد احضار و رسیدگی قرار می گیرند ، تنها متهم اند و مادامی که دادگاه صالحه حکمی برای آنان صادر ننموده ، مجرم تلقی نمی شوند .

اخیرا رئیس محترم دادگستری ساوه در جلسه ای عمومی ، طی اظهار نظری اخلاقی ، بر توجه به خدمات مثبت شورای شهر و شهرداری ساوه تصریح کرد و البته بر رسیدگی قاطع و بدون اغماض نسبت به هرگونه تخلف و جرم نیز تاکید نمود .

این موضع گیری اخلاقی ، درست زمانی که هیجانات انتخاباتی و نطق های آتشین برخی کاندیداها همه چیز را سیاه می نمایاند و یا افاضات کسانی ، همه امورات شهرداری را صحیح و مثبت جلوه می داد ! بسیار ارزشمند بود و از این حقیقت حکایت کرد که یک قاضی با تجربه ، بدون تاثیر پذیری از جو سازی ها تنها بر مراعات قانون و شرع مقدس تاکید می کند ، فلذا شایسته است نخبگان و مبرزین ساوه نیز ، چنین روشی را در رخدادهای آینده شهرستان ، ملاک و مناط عمل خویش قرار دهند .

با این همه ، افکار عمومی منتظر به نتیجه رسیدن اقدامات قضایی قاطع و بدون اغماض مدعی العموم محترم است .

صرف نظر از همه این وقایع ، بنظر می رسد یک سئوال مهم به عنوان مطالبه ای جدی در اذهان حک شده است که « شورای شهر چهارم و شهرداری ساوه ، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه و در آمد حاصله در طی چهارسال را چگونه هزینه کرده اند ؟»

بی تردید قصد نویسنده این یادداشت ، ایجاد ابهام در ذهن عامه مردم نیست ، بلکه طرح یک مطالبه جدی است ، مطالبه و یا سئوال واحدی که لااقل آن را از زبان مسئولین ارشد و برخی موثرین شهر در بعضی جلسات عمومی و خصوصی شنیده است .

جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای دکتر حسینی امام جمعه ارجمند ساوه ، در یکی از خطبه های نماز جمعه به طور دقیق و کلیدی به طرح این سئوال پرداختند که « در شهری با ۱۲۰ میلیارد تومان بودجه شهرداری آن ، چه کارهایی شده است ؟ »

به احتمال قوی این سئوالِ امام جمعه گرامی ، در ذهن سایرین هم نقش بسته است ، اما شاید دیگران بنا به معذورات و مصالحی ، بطور علنی بیان نمی کنند ، لکن با توجه به صراحت و جایگاه امام جمعه محترم ، این سئوال تنها از سوی ایشان به صورت علنی مطرح شد .

مهمترین اقدام شخص شهردار گرامی و اعضای محترم شورای شهر در واپسین روزهای عمر شورای چهارم ، پاسخی صادقانه ، دقیق ، مبسوط ، مستند و مستدل به سئوال کلیدی فوق است و لازم است این ۱۴ بزرگوار ، ضمن ارائه گزارشی جامع به مسئولان ارشد و نهادهای نظارتی شهرستان ، گزارش عملکرد ۴ ساله خود را نیز به مردم ارائه کنند ، چرا که دانستن حق مردم است و بی تردید ، مردم بهترین قضاوت کنندگان اند .

فی الخاتمه ، شهردار گرامی و اعضای ارجمند شورای شهر ساوه بدانند ، پاسخگویی آنان به این سئوال مهم ، اولا سنت حسنه ای را پایه گذاری خواهد کرد که آیندگان نیز به مراعات آن ملزم شوند و ثانیا امکان دارد با یک گزارش عملکرد صادقانه و دقیق ، ذهن برخی از شهروندان و مسئولین نسبت به بعضی سئوالات و یا ابهامات روشن شود و ثالثا مردم خواهند دانست که چه اقداماتی از سوی شهرداری و شورای شهر چهارم انجام شده و چه اقداماتی باید از ناحیه شورای شهر پنجم و شهردار منتخب آنان طی چهار سال آتی ، انجام شود . امید است هرچه سریع تر شاهد پاسخگویی مستند نسبت به سئوال کلیدی فوق باشیم ، انشاء الله .

روح الله عالم زاده – سردبیر نشریه با شهر

۱۲ خرداد ۹۶

 

 

 

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :