بازتاب حمله موشکی سپاه در رسانه‌های جهان

عاروتص شوع: ایران قول داده بود که حملات تروریستی تهران را تلافی می‌کند/ کانال ۷ اسرائیل: در بیانیه سپاه تهدید تلویحی علیه عربستان، اسرائیل و آمریکا وجود دارد/ نیویورک تایمز: حمله سپاه نشانه رشد قدرت نظامی ایران است

خبرگزاری فارس: عاروتص شوع: ایران قول داده بود که حملات تروریستی تهران را تلافی می‌کند/ کانال ۷ اسرائیل: در بیانیه سپاه تهدید تلویحی علیه عربستان، اسرائیل و آمریکا وجود دارد/ نیویورک تایمز: حمله سپاه نشانه رشد قدرت نظامی ایران است

حملات موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در قلب سوریه بازتاب و واکنش‌های زیادی در رسانه‌های مختلف جهان داشته است.

شبکه سی‌ان‌ان با اشاره به شلیک شش موشک ایرانی به سوی اهداف داعش در شرق سوریه، نوشت که این حملات اولین شلیک‌ موشک‌های زمین به زمین ایران به اهدافی در خاک سوریه از ابتدای بحران در این کشور است. این شبکه به نقل از «ریک فرانکونا»، تحلیلگر مسائل نظامی نوشت: «انتخاب اهداف بسیار جالب است. آن‌ها می‌گویند که شلیک‌های صورت گرفته به سوی همان افرادی بوده که حملات تهران را برنامه‌ریزی کرده‌اند، اما همچنین موجب تقویت تلاش‌های کنونی ارتش سوریه می‌شود».


آسوشیتدپرس نیز در گزارشی ویژه از اقدام روز گذشته نیروهای مسلح کشورمان نوشت که سپاه پاسداران انقلاب روز یکشنبه اعلام کرد که موشک‌هایی را به سوی شرق سوریه شلیک کرده و اهداف شبه‌نظامیان داعش را در پاسخ به حملات صورت گرفته علیه پارلمان ایران و حرم (امام خمینی) در تهران هدف قرار داده است و هشدار داده است که اگر هر طرف دیگری حملاتی را علیه ایران انجام دهد، (با آن) رفتار مشابهی خواهد کرد.


گاردین نیز در گزارشی نوشت که ایران به تلافی حملات هفته گذشته به پارلمان و آرامگاه آیت‌الله خمینی که ۱۸ قربانی برجای گذاشت، با شلیک موشک‌هایی تروریست‌ها را در شهر دیرالزور که تحت کنترل داعش است، هدف قرار داد.


اسپوتنیک هم در پی حملات موشکی سپاه، در یادداشتی نوشت: سیلی را داعش خورد تا صدایش را دیگران بشنوند. ایران با این کار خواسته این پیغام را بدهد کشوری نیست که با تهدید عقب نشینی کند واز این پس تهدید را با تهدید پاسخ خواهد داد.


روزنامه الاخبارلبنان نیز در گزارشی نوشت که همزمان با شدت تحولات سوریه و فضای متشنج آن و پیام های موشکی که رد و بدل می شود، نیروهای ایرانی در اقدامی بی سابقه مواضع داعش در دیرالزور را هدف قرار دادند. این حمله به مثابه پیام هایی شدید اللحن به واشنگتن بوده و در چارچوب شدت گرفتن کشمکش آمریکا و ایران در میدان سوریه جا دارد. در این میان رهبر ایران، دروغ های دونالد ترامپ را «تهدیدات تو خالی» علیه ایران برشمرده و تاکید کرد، کشورش به این دروغ ها اهمیتی نمی دهد.


نیویورک‌تایمز در گزارشی از تحولات شب گذشته سوریه نوشت که حملات موشکی ایران که از فاصله قابل توجهی انجام شده است، ممکن است به منظور ارسال پیامی برای دشمنان ایران در منطقه از جمله اسرائیل و عربستان سعودی و همچنین ایالات محده باشد – کشوری که دارای پایگاه‌های نظامی در خاورمیانه است.


رادیو بین‌الملل فرانسه هم در گزارشی با اشاره به شلیک موشک‌های ایرانی به سوی اهداف داعش در سوریه نوشت که این اولین بار است که از موشک‌های میان‌برد برای هدف قرار دادن افراطی‌ها در سوریه استفاده شده است.


خبرگزاری «نووستی» به نقل از منابع خبری ایران اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با موشک‌های بالستیک میان برد خود به پایگاه استقرار تروریستها در شرق خاک سوریه حمله کرد. به نوشته این خبرگزاری، این حمله در پاسخ به حمله تروریستی ۷ ژوئن در تهران صورت گرفت که در نتیجه آن ۱۸ نفر کشته و ۴۳ نفر دیگر زخمی شدند.


خبرگزاری «تاس» روسیه نیز در خبری با عنوان «۶ موشک سپاه پاسداران با بالاترین دقت مواضع تروریستها در سوریه را نابود کرد»، بطور مفصل به این خبر پرداخته و نوشت: نیروی هوایی-فضایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران با استفاده از ۶ موشک بالستیک دارای بالاترین دقت لازم مواضع تروریستها در منطقه دیرالزور در شرق خاک سوریه را منهدم کرد.

این خبرگزاری بیانیه منتشره از سوی سپاه پاسداران در مورد جزییات و چگونگی این حمله را نیز در خبر خود آورده و این حمله را پاسخ ایران به حمله تروریستی اخیر تهران نامیده است.


خبرگزاری «اینترفکس» روسیه نیز به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشت: ایران از حمله موشکی به تروریستها در سوریه خبر داده است. در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران اعلام شده که روز یکشنبه حملات موشکی به مواضع تروریستها در شرق سوریه صورت گرفته. در این حملات از موشک‌های میان برد زمین به زمین استفاده شده است. سپاه پاسداران این حمله را پاسخ به حملات تروریستی اخیر توضیح داده که مسئولیت آن را گروه تروریستی داعش برعهده گرفته است.


روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا» در خبر کوتاهی به نقل از منابع خبری ایرانی نوشت: نیروهای نظامی ایران شب ۱۸ ژوئن حمله موشکی به پایگاه تروریستها در شرق سوریه انجام دادند. این حمله توسط نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مستقر در استانهای کردستان و کرمانشاه در غرب ایران صورت گرفت.


روزنامه ایزوستیا، چاپ مسکو نیز در خبر کوتاهی به نقل از منابع خبری در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران به حمله موشکی به پایگاه تروریستها در خاک سوریه اشاره کرده و نوشته است: مقامات ایران معتقدند که دقیقا این تروریستها مسئول حملات تروریستی ۷ ژوئن در تهران بودند. این روزنامه می افزاید، هنوز اطلاعاتی در مورد میزان تلفات تروریستها در این حمله موشکی منتشر نشده است.


روزنامه «کامرسانت» نیز در مطلبی به حمله موشکی ایران به تروریستها در سوریه اشاره کرده و نوشته است: این حمله توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و به پایگاه تروریستها در منطقه دیرالزور سوریه صورت گرفته است. گفته می شود که در این حمله از موشک‌های بالستیک با برد متوسط استفاده شده است. این روزنامه سپس به حملات تروریستی اخیر در تهران اشاره می کند که این حمله موشکی، پاسخ ایران به این اقدام تروریستی بوده است.


روزنامه اینترنتی «گازیتا.رو» در مطلبی به تفصیل به خبر حمله موشکی ایران به تروریست‌ها در سوریه پرداخته و بیانیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در این رابطه با بیان کرده و پیش زمینه‌ای از دو حمله تروریستی اخیر در پایتخت ایران را نیز بازگو می کند.

این روزنامه می افزاید: هنوز مشخص نیست که هدف ایران از این حمله چه بوده است. “بوریس روژین” کارشناس نظامی در گفتگو با «گازیتا.رو» گفته است، مشکل بتوان گفت که هدف واقعی ایران از چنین اقدامی چیست. به عقیده وی، تهران تلاش می کند تا پل ارتباطی زمینی بین سوریه و عراق ایجاد کند تا نیروهای طرفدار ایران به یکدیگر بپیوندند. ضمن اینکه، به گفته روژین، ایران می تواند براحتی نیروهای نظامی حاضر در این دو کشور (سوریه و عراق) را مانور داده و به مناطق مورد نظر خود هدایت کند.


رویترز در گزارش خود نوشت: سپاه پاسداران ایران به تلافی حملات تروریستی تهران، اقدام به شلیک موشک‌های زمین به زمین از غرب کشور به شرق سوریه کرد.شبکه خبری سی‌ان‌ان هم به بازتاب این خبر پرداخت و گزارش داد که ایران حمله تروریستی به پارلمانش را با شلیک موشک به مقر تروریست‌ها پاسخ داد.


خبرگزاری شینهوا چین به پوشش این خبر پرداخت و نوشت: ایران مقر تروریست‌ها در دیرالزور را با موشک‌های میان‌برد هدف قرار داد.


روزنامه صهیونیستی هاآرتص نیز این خبر را منعکس کرده و نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اولین استفاده عملیاتی از موشک‌های خود به دیرالزور حمله کرد.


روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست هم سریعا این خبر را منعکس کرد و نوشت: ایران گروه‌های شبه‌نظامی در شرق سوریه را موشک‌باران کرد.

خبرگزاری فرانسه و بسیاری از رسانه‌های غربی به پوشش سریع این خبر پرداختند، اما نکته قابل توجه این بود که برخی رسانه‌ها عربی به ویژه العربیه عربستان که معمولا اخبار ضدایرانی را سریعا پوشش می دهند، تا لحظه تنظیم این گزارش هنوز حمله ایران به مواضع تروریست‌ها را حتی در شبکه‌های اجتماعی خود پوشش نداده‌اند.

این در حالی بود که العربیه در زمان حملات تروریستی در تهران، چندین ساعت قبل اینکه داعش رسما مسئولیت آن حملات را برعهده بگیرد، گزارش داد که داعش این حملات را برعهده گرفته است.

انتهای پیام/.

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :