جناب آقای روحانی ! تکلیف افکار عمومی را مشخص کنید

یادداشت جدید روح الله عالم زاده سردبیر باشهر

همواره در مورد فعالیت های اقتصادی دستگاه های امنیتی و نظامی به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مباحثی مطرح بوده است ، مباحثی که هر بار به موضوعی برای مناقشات و مجادلات مبدل شده و به عنوان یک حاشیه کم ارزش ، موضوعات اصلی کشور را تحت الشعاع قرار داده است .

مروری بر گذشته نشان می دهد که متناسب با اوضاع کشور در دوران پس از جنگ تحمیلی ، مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی (رئیس جمهور وقت ) از سپاه پاسداران خواست تا در عرصه های اقتصادی و عمرانی فعالیت کند و به نوعی مجوز وزود سپاه به این عرصه توسط آن مرحوم داده شد و انصافا این ورود مشکلات و موانع عدیده ای را از پیش پای مردم و دولتمردان به ویژه در دوران سازندگی برداشت .

در کنار فعالیت های عمرانی و اقتصادی سپاه که بیشتر در قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) این نهاد متمرکز است ، برخی نهادهای امنیتی همچون وزارت اطلاعات نیز وارد فاز اقتصادی شدند و در دوره حجت الاسلام فلاحیان وزیر اطلاعات دولت سازندگی این فعالیت ها تشدید شد که البته بعدها فعالیت اقتصادی این وزارتخانه بسیار کمرنگ گردید .

از آن ایام تاکنون دولت ها به دفعات ، هم دست نیاز به سوی سپاه پاسداران برای مشارکت در پروژه های اقتصادی دراز کرده اند و هم به نوعی ورود نظامیان به ویژه سپاه به این عرصه را مذمت کرده اند !

دکتر روحانی رئیس محترم جمهور ( که راقم این سطور از علاقمندان به ایشان است ) در مقاطعی فعالیت اقتصادی و عمرانی سپاه را تمجید کرده و در مقاطعی نیز آن را مورد انتقاد جدی قرار داده تا آنجا که اخیرا از سپاه بعنوان دولت با تفنگ ! یاد کرد ؛ طعنه ای که بلافاصله با واکنش جدی فرمانده سپاه پاسداران مواجه شد .

شاید روحانی فکر می کند عملکرد سپاه پاسداران در انتخابات اخیر مورد سئوال و محل اشکال است و اگر چنین می اندیشد خوب است هر انتقادی را به جای خود مطرح کند نه اینکه در مقطعی مدافع فعالیت های اقتصادی سپاه باشد و در مقطعی دیگر لب به مذمت نسبت به ورود این نهاد به عرصه های اقتصادی بگشاید !

این انتقاد جدی به دکتر روحانی وارد است که در خصوص فعالیت های اقتصادی سپاه سیاست یک بام و دوهوا را در پیش گرفته است !

آقای رئیس جمهور به عنوان یک روحانی ، باید با صداقت و شفافیت تمام ، تکلیف خود ، دولتش و مردم را با فعالیت های عمرانی و اقتصادی سپاه مشخص کند و به صراحت بگوید که یا موافق این فعالیت هاست و یا مخالف آن .

غیر شفاف حرف زدن جز وارد آوردن آسیب های جدی به اعتماد افکار عمومی نسبت به نهادهای انقلابی ثمره دیگری ندارد .

دولت اگر منتقد فعالیت های اقتصادی سپاه است با ادله ی کافی دلایل مخالفتش را بیان کند و دیگر پروژه ای را به سپاه پاسداران نسپارد و از ایراد سخنان دوگانه و غیر شفاف دست بردارد .

در شرایطی که دشمنان هر روز برای تهدید امنیت ملی ما قانون وضع می کنند و سناریوهای خطرناک وسیعی را تدارک می بینند بروز اختلافات در میان ارکان نظام سم مهلکی است که صدمات آن گاهی جبران ناپذیر است .

بدیهی است جای حل و فصل این مناقشات و اختلافات در جلسات مشترک مسئولان عالیرتبه نظام است ، نه تریبون ها و روزنامه ها و فضای مجازی !

همه دلسوزان نظام باید با درک صحیح از شرایط خاص این روزهای کشور به وحدت وهمدلی حداکثری پایبند باشند ، چه دولتی ها و چه کسانی که در قامت یک مداح جوان و یا عده ای ناسزاگوی بی عقل در روز قدس به این وحدت و همدلی صدمه می زنند .

توصیه خمینی بت شکن را یادمان نرود که فرمود : « وحدت کلمه رمز پیروزی است »

روح الله عالم زاده

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :