فعالیت یکساله رئیس دادگستری و دادستان ساوه در برخورد با برخی مفاسد ، توجه افکار عمومی را به خود جلب کرده است . اهتمام این دو مسئول به برخورد با جرائم و تخلفات این سئوال را در اذهان ایجاد کرده که آیا زنگ حساب در ساوه نواخته شده است ؟

13951030130809415195833

نویسنده این یاداشت  ، نمی خواهد چنین القاء کند که اسلاف این دو مسئول در مبارزه با مفاسد و تخلفات جدی نبوده اند و نیز قصد ندارد عملکرد مثبت اغراق آمیزی را از دادستان و رئیس دادگستری ساوه در پیش چشم مخاطب خویش ترسیم کند چرا که ارزیابی دقیق تر از اقدامات تیم جدید مستقر در مجموعه دستگاه قضایی ساوه به زمان بیشتری نیاز دارد و به نظر ، هفته قوه قضاییه سال ۱۳۹۷ می تواند زمان مناسب تری برای قضاوت باشد ، لکن این حقیقت را هم نمی شود انکار کرد که ایشان ، اراده راسخ تری در برخورد با مفاسد دارند ، اراده ای که انشاء الله ثمرات آن را مردم ببینند و حلاوت اجرای عدالت و رفع تبعیض ، ولو در مقیاس یک شهرستان و یا در حد چند پرونده مهم چشیده شود.

سوژه این یادداشت هشدار اخیر رئیس دادگستری شهرستان نسبت به معوق ماندن وام های میلیاردی در ساوه است ! هشداری که حاکی از وصول گزارشات نگران کننده ای به دادگستری ساوه از وجود چنین وام هایی است که دلیل معوق ماندن آن غیر موجه و از سر زیاده خواهی وام گیرندگان است .

اگر اراده مسئولین دستگاه قضایی ساوه در بررسی و برخورد با چنین مفاسدی محقق شود ، آنگاه قدری از آلام آن شهروند بی پناهی که برای گرفتن ۲ تا ۵ میلیون وام مجبور است ماه ها در نوبت بماند و لیستی از وثایق و سفارشات گوناگون را در چنته خود مهیا سازد ، کاسته خواهد شد .

 آیا به راستی ندیده ایم سرگشتگی جوانی که گرفتن تسهیلات بانکی ناچیز در مقابلش چون کوهی سر به فلک کشیده و مانعی صعب العبور خود نمایی می کند آنچنانکه خواب راحت شب را از چشمان او می ستاند و هیچگاه چون رانت خواران زیاده خواه ، روی آرامش را نمی بیند و سر راحت بر بالین نمی گذارد ؟♦️ آیا ندیده ایم چهره مادر غمدیده ای را که برای تهیه جهیزیه دخترش زانوی غم در بغل گرفته و نمی داند برای گرفتن وامی ناچیز با ضامنی همچون ضامن نارنجک ! به چه کسی مراجعه کند و دست رد چه کسانی را تحمل کند ؟

 آیا ندیده ایم ملالت آن دانشجویی را که برای گرفتن ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان وام دانشجویی چه خواهش ها که نمی کند و چه انتظارها که نمی کشد تا بتواند درس بخواند و به نوعی آن تعهد دولت در تحصیل شهروندان – مطابق نص قانون اساسی – را محقق کند ؟

 آیا ندیده ایم آن بازنشسته ای را که برای رتق و فتق امورات تحصیلی و ازدواج فرزندانش – خسته تر از روزگاران جوانی- در پی چندرغاز وام بانکی است تا شرمنده اهل و عیالش نشود ؟

آیا ندیده ایم یاس و نا امیدی آن نخبه و محققی که نا امید از کمک دولت در پی دریافت تسهیلاتی است تا پروژه تحقیقاتی اش را تکمیل کند و یا اختراعش را به ثمر برساند و ناگزیر نشود تا سرزمین مادری اش را ترک کرده و به ینگه دنیا مهاجرت کند ؟

آیا ندیده ایم چهره آن کارآفرینی را که سرشار از هوش و استعداد و همت مثال زدنی برای ایجاد اشتغال است اما هر بار با ناامیدی و دستانی خالی از اتاق برخی مدیران بانک ها بر می گردد و تنها گناهش این است که پشتوانه و پارتی ندارد و یا با برخی مسئولین پالوده نمی خورد ؟

آری ! امروز ندیده هایی را می بینیم که قرار بود در مدینه فاضله آرمانی خویش هرگز نبینیم ، اما می بینیم ! می بینیم کسانی را که به طرفه العینی میلیاردها تومان تسهیلات مالی بی حساب و کتاب با وثایق اندک و بعضا مخدوش می گیرند و در مقابل می بینیم آن مستضعف محقی را که عاجز از دریافت ۲ میلیون تومان تسهیلات بانکی است !

می بینیم کسانی را که به دلیل نورچشمی بودن و لطف زیاده از حد برخی مدیران بانک ها به آنان ، یک شبه به ثروت های اعجاز انگیزی می رسند و در مقابل می بینیم کسانی را که با کم لطفی برخی بانک ها به خاک سیاه می نشینند !

امروز وجود مصادیق متعدد چنین تبعیض هایی که گزارشات آن مسئولین دستگاه قضایی ساوه را نگران ساخته و عزمشان را جزم کرده تا به مقابله برخیزند ، یک واقعیت غیرقابل کتمان است .

امروز وقت آن رسیده تا « عدلیه » در ساوه ، حساس تر از گذشته زنگ حساب را برای برخی رانتخواران به صدا در آورد و اثبات کند اقامه قسط و عدل حرکتی نمایشی و شعاری نیست و اراده راسخی است که بعون الله تعالی محقق خواهد شد و البته تحقق آن مضاف بر اراده پولادین دستگاه قضایی ، حمایت سایر مسئولان ارشد شهرستان اعم از امام جمعه ، نماینده مجلس ، فرماندار و امثالهم و به ویزه افکار عمومی و رسانه ها را می طلبد . اگر چنین اجماعی شکل گیرد – که در حال شکل گیری است – با قاطعیت می توان گفت زنگ حساب در ساوه به صدا در آمده است و اگر اقامه عدل – خدای ناکرده – در حد شعار بماند و برخی دانه درشت ها را مشمول نشود باید گفت زنگی به صدا در آمده اما خبری از حساب و کتاب نیست .

آقای دادستان محترم همانگونه که تاکید کرده اند ، انشاء الله ملاحظه هیچ خط قرمزی را نخواهند کرد و از جیغ های بنفش و فشارها و تضییقات حامیان دانه درشت ها نیز نخواهند هراسید تا دوران دادخواهی شان در ساوه ماندگار شود .

این روزها شهروندان ساوجی بیش از هر زمان دیگری مشتاق شنیدن اخبار برخورد همه جانبه و ریشه ای با ویزه خواری ها در ارائه و دریافت تسهیلات بانکی هستند ، البته ذکر این نکته ضروری است که وجود تخلفات در این عرصه فراگیر نیست و کلیت سیستم بانکی شهرستان و وام گیرندگان ، بری از ویزه خواری ها هستند ، لکن مقابله با عده قلیل رانتخوار در این وادی ، ضرورتی است که می تواند بر سلامت حاکم بر رابطه بانک ها با گیرندگان تسهیلات مالی بیفزاید .

مخفی نماند که در این بین ، رسالت مهم رسانه ها ، متنفذین و صاحبان تریبون ها آنست تا ضمن ادای وظیفه و تکلیف شرعی و قانونی خویش در مواجهه با تخلفات و مفاسد ، چهره ای متین و امیدوار که همان چهره واقعی شهرستان ویزه ساوه است را به سراسر کشور مخابره کنند ، چرا که توسعه همه جانبه ساوه در گرو انعکاس واقعیت های زیبا و جذاب سرزمین « خرده طلا » است .

امروز ساوه شهری امن ، با مسئولینی متحد ، مردمی هوشمند و امیدوار است ، شهرستانی که بیش از هر زمان دیگر آماده برای جذب سرمایه گذاری های بخش خصوصی است .

همه بدانند ساوه نماد توسعه شتابان در استان مرکزی است ، سرزمینی طلایی که به حق ایرانی کوچک با مردمی بزرگ است .

اعدلوا و هو اقرب للتقوی

روح الله عالم زاده

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :