مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی:

“اراک” و “ساوه” بیشترین حاشیه‌نشینی را در استان مرکزی دارند

حاشیه نشینی

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی گفت: بیشترین حاشیه‌نشینی در استان مرکزی مربوط به اراک و ساوه است.

  به گزارش ایرسا نیوز از اراک، حمیدرضا نوازنی عصر امروز در جلسه حاشیه نشینی که در دادگستری کل استان مرکزی برگزار شد با اشاره به طرح جامع شهر اراک اظهار داشت: این طرح نزدیک به پنج سال است که توسط راه و شهرسازی قرارداد بسته شده و همانطور که طلاع دارید عمر طرح جامع ۱۰ سال است که این طرح پنج سال در حال مطالعه و بررسی است.

وی افزود: این طرح‌ها معجزه نمی‌کند و واقعیت این است که اگر فکر کنیم  طرح جامع اراک مصوب می‌شود و مشکلات ما از جمله مشکلات حاشیه‌نشینی برطرف می‌شود، اشتباه می‌کنیم زیرا در این طرح محدوده و حریم شهر در نظر گرفته شده است و روستای مورد بحث ما یعنی مرزیجران خارج از این محدوده است یعنی از حیطه عملکرد طرح جامع هم فراتر است.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با اشاره به طرح مجموعه شهری اراک گفت: همچنین طرح دیگری تحت عنوان طرح مجموعه شهری اراک بیش از هفت، هشت ماه در حال مطالعه است که دو تا سه با در دفتر شورای برنامه‌ریزی رد شده که دامنه مطالعه آن شهر اراک و ۵۲ روستای اطراف است اما این طرح هم به نتیجه نرسید.

نوازنی ادامه داد: واقعیت این است که حاشیه نشینی مربوط به زمان حال نیست بلکه بخش عمده‌ای از حاشیه‌نشینی در استان ما مربوط به قبل از انقلاب یعنی دهه ۵۰ به بعد است که می‌توان به منطقه فوتبال و چشم‌موشک اشاره کرد.

وی عنوان کرد: این مسئله ریشه اقتصادی دارد و بحث اقتصاد کلان مملکت است به همین منظور وقتی یک کلنی تحت عنوان حاشیه‌نشینی شکل می‌گیرد باید به دنبال ریشه‌های اقتصادی این قضیه باشیم.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی بیان کرد: بیشترین حاشیه‌نشینی در اراک و ساوه است که در اراک ۱۲ و در ساوه ۱۷ محله حاشیه‌نشینی داریم که این حاشیه‌نشینی در اراک تا حدی با کنترل شهرداری مهار شده و خوشبختانه ما توسعه حاشیه‌نشینی نداریم اما در روستا‌های اطراف این شهر یعنی در مرزیگران، حاجی‌آباد، نظم‌آباد و امرآباد حاشیه ‌هایی شکل گرفته است.

نوازنی اظافه کرد: ما دبیر کمیسیون ۹۹ هم هستیم که در این راستا در دو سال گذشته حدود بالای ۷۰ درصد تخلفات روستایی ما مربوط به روستای گاوخونه و مرزیگران است.

وی با اشاره به دلایل وقوع تخلفات گفت: یکی از دلایل وقوع این تخلفات این است که مبلغ این جرایم پایین بود در این راستا به ازای هر متر‌مربع ۲۵ هزار تومان جریمه می‌کردیم که درواقع پایین بودن این مبلغ به نوعی تشویق متخلف به انجام تخلف بوه است به همین منظور این جریمه را به متری ۴۵۰ هزار تومان افزایش دادیم.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی افزود: در راستای افزایش جریمه نقدی، در یک سال گذشته میزان تخلفات کاهش پیدا کرده است همچنین در روستا‌‌های دیگر هم همین اقدامات انجام شده که به میزانی سبب کاهش تخلف شده است ولی واقعیت این است که این‌ها معلول است و علت جای دیگر است>

نوازنی با اشاره به ضرورت کاهش مهاجرت از روستا به شهر‌های بزرگ تصریح کرد: اقتصاد روستایی ما تا زمانی که به آنها به عنوان اقتصاد کشاورزی نگاه می‌کنیم وضعیت همین است، ظرفیت آب و خاک ما در روستا‌ها محدود است اگر یک مقایسه سطحی داشته باشیم جمعیت روستایی ما اوایل انقلاب ۷۰ درصد و جمعیت شهری ما ۳۰ درصد بود اما اکنون این آمار‌ها کاملا برعکس شده است.

وی گفت: جمعیت در آن زمان حدود ۳۰ میلیون نفر بود که تقریبا ۲۰ میلیون نفر را روستا‌ها تشکیل می‌داد هم اکنون نیز طبق محاسبات حدود ۲۰ میلیون نفر در روستا‌ها زندگی می‌کند که بیانگر آن است که ظرفیت روستا‌های ما همین‌قدر است توانایی پذیرش جمعیت بیشتر را ندارد ما برای این اقزایش و سر‌ریز جمعیت فکری نکردیم.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با اشاره به تعریف اقتصاد روستایی عنوان کرد: باید ببرای اقتصاد روستایی باید تعریف دیگری داشته باشیم به این منظور که ما در روستا‌ها حتما نباید از طریق زراعت و کشاورزی زندگی کنند بلکه باید صنایع سبک یا برخی فعالیت‌های صنعتی که زیر‌خوشه‌های این صنایع هستند را در روستا‌ها ایجاد کنیم.

نوازنی ادامه داد: مشکل طرح‌های ما این است که همیشه طبقه متوسط را در نظر داریم که امید داریم این مشکلات حل شود این درحالیست که ما سال گذشته یک مکاتبه با تمام دستگاه‌های خدمات رسان انجام دادیم که به شدت با تخلفات برخورد می‌شود به همین دلیل خوشبختانه شاهد تخلف در هیچ دستگاهی نبودیم.

مدیرکل دفتر فنی استانداری مرکزی با اشاره به صحبت‌های بنیادی افزود: محله‌های حاشیه نشینی در اطراف شهر اراک در داخل شهر هستند یعنی دارای طرح جامع و تفضیلی هستند بر اساس مقررات طرح جامع، کاربری‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی که پیشنهاد شده باید مثل سایر نقاط دیگر شهر تامین شود همچنین موظف هستیم خدمات دهیم و باید بیشتر به آنها رسیدگی شود این مناطق طبق طرح جامع دادن خدمات جز وضایف شهرداری است و باید به آن عمل شود و ایجاد اقدامات اولیه پاسخگوی نیاز‌‌های آنها را نمی‌دهد.

انتهای پیام/

کلیدواژه ها : ,

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :