به گزارش خبرآنلاین، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی نایب رئیس فراکسیون مستقلین و جلال میرزایی عضو فراکسیون امید در مناظره آنلاین خبرگزاری خبرآنلاین به بحث جدال های فراکسیونی و عدم پایبندی به اخلاق فراکسیونی در مجلس دهم حضور یافتند.

در ادامه بخش کوتاهی از این مناظره آمده است؛

خبرآنلاین: رفتار فراکسیون های سیاسی مجلس دهم را می خواهیم بررسی کنیم. از ابتدای مجلس همیشه بحث تعداد اعضای فراکسیون ها و جابه جا شدن اعضا از موضوعات محل بحث بود. هر کدام از بزرگواران یک نگاه کلی از وضعیت فراکسیون متبوع خود بفرمایید.

غلامعلی جعفرزاده‌ایمن‌آبادی: فراکسیون کارکرد درون مجلس دارد. در مستقلان ولایی استنباط ما این بود که یک مجموعه از نمایندگی نه اصلاح طلب و نه اصولگرا هستند و در هیچ کدام از دو فراکسیون اصولگرایان صرف و اصلاح طلبان صرف نمی گنجند بنابراین بنا گذاشتند تا دور هم جمع شوند و فراکسیون دیگری را شکل دهند. ما خیلی از اسم مستقلان راضی نیستیم که انشاءالله در اولین مجمع تغییر نام خواهیم داد. نیت ما هم در ابتدا از انتخاب نام مستقلان این بود که مستقل از دو فراکسیون اصولگرایان و اصلاح طلبان هستیم.

جلال میرزایی: فراکسیون کارکرد صرفا درون مجلس ندارد. در همه نظام های مردم سالار بین اعضای پارلمان با نهادهای مدنی و احزاب ارتباط معنا داری وجود دارد. زمان انتخابات مجلس دهم وقتی فضای سیاسی جامعه را رصد می کنیم، گروه هایی فعال بودند اصلاح طلبان با لیست امید و اصولگرایان نیز با لیست خود به صحنه رقابت آمدند. در مرحله دوم کارشناسان سیاسی توانستند ارزیابی کنند آرایش فضای سیاسی مجلس به چه صورت است. همان ابتدای مجلس هم مشخص بود تلاش هایی در حال انجام است تا مرزبندی ها مشخص شود، انتخابات هیأت رئیسه و رقابت آقایان لاریجانی و عارف نمونه آن است.

خبرآنلاین: فراکسیون مستقلان به نحو غیر شفاف عمل و از دو فراکسیون دیگر یارگیری می کند که باعث می شود رفتار فراکسیونی مجلس را به هم بزند. نظر شما چیست؟

جعفرزاده: فراکسیون حزب نیست. مقایسه کردن مجلس شورای اسلامی با کشور غربی که براساس عقبه حزب تشکیل می شود، درست نیست. عملکرد دو فراکسیون موجب شد برخی نمایندگان ناراضی باشند. من خودم با لیست امید وارد مجلس شدند. لیست امید تا در ورود مجلس بود نه تا انتهای مجلس. ما از قبل مجلس گفتیم با این ترکیب نمایندگان، آقای لاریجانی بهترین گزینه ریاست است. اما دیدیم فراکسیون امید تمرکز بر گرفتن کرسی ریاست دارند. تمرکز آنها بر یک کرسی باعث شد سایر کرسی ها را از دست بدهند. ما ثبت نام رسمی داریم و ۱۱۷ عضو فراکسیون مستقلان هستند. جلسات مان هم به طور مرتب برگزار می شود و اساس کارش موضوعات اجتماعی است و اصلا بحث سیاسی در جلسات انجام نمی شود. اینکه نمایندگان می آیند و استقبال می کنند از عضویت در فراکسیون مستقلان این است که موضوعات را به طور اجتماعی دنبال می کنند. مسئولان را آوردیم و پرسیدیم که چگونه می خواهند مشکلات مردم را در استان های مختلف حل کنند. پس فراکسیون مستقلان بسیار شفاف عمل می کند، مجامع سالیانه و عضوگیری رسمی دارد.

۲۹۲۱۴

کلیدواژه ها :

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :