آقای نماینده ! چرا اصرار دارید فضای استان مرکزی را امنیتی نشان دهید ؟!

 

photo_2017-08-13_22-10-36
امروز (۸ شهریور ماه ۱۳۹۶ ) نمایندگان محترم اراک در تذکراتی شفاهی نسبت به درخواست نماینده محترم محلات و دلیجان واکنش تندی نشان دادند و آقای کریمی یکی از نمایندگان مرکز استان در بخشی از تذکر خود ، درخواست برای انتزاع دلیجان و محلات از پیکره استان مرکزی را موجب تنش های فراوان دانست و گفت : بنده به عنوان نماینده مردم استان مرکزی تاکید می کنم که مردم استان ما به این انتزاع مخالف هستند و قرار بود مردم استان مرکزی اجتماع کنند اما ما جلوگیری کردیم !

نگارنده این یادداشت نظر خاصی در خصوص انتزاع برخی شهرستان های استان مرکزی منجمله ساوه و زرندیه و یا دلیجان و محلات از قلمرو جغرافیایی استان ندارد و معتقد است چنین تصمیماتی در حیطه وظایف نمایندگان این شهرستان ها در مجلس ، نماینده عالی دولت در استان و در نهایت وزارت کشور به خصوص تقسیمات کشوری است ، به این معنا که جناب آقای منصوری نماینده محترم ساوه و زرندیه و یا جناب آقای سلیمی نماینده گرامی دلیجان و محلات بیش از هر کس دیگری صلاحیت دارند تا نظرات مردم حوزه انتخابیه خود را منعکس کنند.

به طور مثال اگر نماینده ساوه و زرندیه در مجلس مخالف انتزاع حوزه انتخابیه اش از استان مرکزی و الحاق به قم یا تهران باشد ، طبعا نظر ایشان به عنوان نماینده قانونی مردم باید محترم شمرده شود ، همانطور که اگر جناب حجت الاسلام آقای سلیمی معتقد باشند که جدایی دلیجان و محلات از استان مرکزی ضرورت دارد ، بدیهی است که نظر ایشان به عنوان نماینده قانونی مردم این دو شهرستان ، مبنا و تعیین کننده است .

تذکر شفاهی امروز نمایندگان محترم مردم شریف اراک به خصوص آقای کریمی ، حاوی نکات و یا متبادر کننده سئوالاتی است که باید طرح شود و به آن پاسخ داده شود:

 ۱- ایشان در تذکر شفاهی خود اعلام کردند که بنده بعنوان نماینده استان مرکزی و از جانب همه مردم استان – و حتی مردم دلیجان و محلات – می گویم که مردم با این انتزاع مخالف هستند و باید جلوگیری شود ! سئوالی که باید از ایشان پرسیده شود آنست که علیرغم توجه به اصل ۸۴ قانون اساسی ( که یک نماینده مجلس را نماینده همه ملت می داند و مجاز به اظهار نظر در همه امور داخلی و خارجی کشور می داند ) اما آیا ایشان می توانند آراء و نظرات مردم دلیجان و محلات و یا ساوه و زرندیه را بهتر و دقیق تر از نمایندگان این شهرستان ها بیان کنید ؟ به این معنا که آقای کریمی به نظرات مردم دلیجان و محلات بیشتر از جناب حجت الاسلام آقای سلیمی واقف هستند ؟

 ۲- آقای کریمی مدعی هستند مردم استان مرکزی در مخالفت با طرح انتزاع بخش هایی از استان قصد تجمع داشتند و ما نگذاشتیم ! از ایشان باید پرسید که آیا اطلاعاتی از احتمال تجمع مردم در ساوه و زرندیه و یا دلیجان و محلات یا سایر نقاط استان هم به شما رسیده است ؟

ای کاش ایشان به ساوه و زرندیه تشریف می آوردند و به طور میدانی نظرسنجی می کردند تا متوجه شوند که چند درصد از اهالی این دو شهرستان ، خواهان انتزاع از اراک و الحاق به تهران یا قم هستند ؟

آنچه که بنده به عنوان یک خبرنگار و شهروند ساوه ای از نظرات مردم ساوه و زرندیه دریافت کرده ام ، برخلاف ادعای شگفت انگیز آقای کریمی است .

حتی اگر فرض کنیم که مردم مخالف انتزاع بخش هایی از استان باشند ، آیا بیان مکرر احتمال تجمع مردم استان ! آنهم همزمان با تجمع امروز برخی کارگران اراکی ، از زبان نماینده ای که باید ملاحظات امنیتی را بیش از سایرین در نظر بگیرد به صلاح است و اساسا ایشان چرا تمایل دارند در این مقطع زمانی فضای استان مرکزی را امنیتی نشان دهند و یا غیر مستقیم خط و نشان بکشند ؟

 ۳- ایشان مدعی هستند که بارها در خصوص ضرورت توزیع عادلانه اعتبارات استانی و ملی به همه شهرستان های استان ، به مقامات دولتی تذکر داده اند ؟!
اولا ، آیا تذکرشان از جنس تذکر شدید امروز بوده است و ثانیا چگونه تذکر داده اند که صدای تذکرشان به گوش هیچ یک از مردم استان مرکزی نرسیده و حتی سیستم اطلاع رسانی دفتر ایشان نیز ، آن را منعکس نکرده است ؟

 ۴- این چگونه عدالتخواهی و حق مداری است که علیرغم برخورداری ساوه و زرندیه از ۳۵۰ هزار نفر جمعیت ، ایشان مکررا مصاحبه می کنند و می گویند باید سهمیه نمایندگان اراک از ۲ نفر به ۳ نفر افزایش یابد ! در حالی که می دانند ساوه استحقاق بیشتری برای برخورداری از یک سهمیه دیگر ، در مجلس شورای اسلامی دارد . آیا ایشان از سر عدالت خواهی در حمایت از ساوه و زرندیه ، درخواست افزایش تعداد نمایندگان اراک ! را مطرح می کنند ؟

چگونه است که ایشان امروز در صحن علنی مجلس در قامت مدافع منافع استان ! نطق آتشین کردند اما در موارد دیگر صدای دفاعشان به گوش احدی نمی رسد ؟ !

 ۵- آقای کریمی می گویند استان قم قصد بلعیدن ارزش افزوده برخی شهرستان های استان مرکزی را دارد ، بنده به عنوان یک شهروند ساوجی از ایشان سئوال می کنم که از ۲۰۰ میلیارد تومان درآمدهای ناشی از ارزش افزوده شهرداری ساوه از ابتدای سالجاری تاکنون ، چه مبلغی از اراک به ساوه داده اند ؟ این بی عدالتی در حق شهر ساوه ، ناشی از طرحی است که نمایندگان مجلس تصویب کردند و ایشان بگویند در دفاع از منافع استان چه اقداماتی در این خصوص انجام دادند ؟

آیا نمایندگان اراک نمی دانند که مسئولین و قاطبه مردم ساوه از این موضوع گلایه مندند ، پس چرا هیچ گاه فریاد دفاع آقای کریمی از ساوه و زرندیه و یا سایر شهرستان های استان در این خصوص ، شنیده نشده است ؟! با این اوصاف ، طبیعی است که نمی توان ادعای این نماینده مجلس در تذکر به مقامات استانی بابت توزیع عادلانه بودجه در شهرستان های استان را باور کرد.

 ۶- به عنوان یک شهروند ساوجی از نماینده عادل ! اراک می پرسم که آیا از خود پرسیده اند که از حدود ۷۰ مدیرکل استان مرکزی چرا تنها ۲ نفر از آنها از اهالی ساوه هستند که البته یک نفرشان اخیرا تحمل نشدو به تهران منتقل گردید و تنها یک نفر از ۷۰ مدیرکل استان مرکزی ، سهم ساوه و زرندیه است ؟ چرا فریاد عدالت خواهی ایشان در این خصوص به گوش مردم ساوه و زرندیه نرسیده است ؟

 علی ای حال ؛ از این مصادیق ، فراوان می توان ذکر کرد اما نه مصلحت عمومی ایجاب می کند و نه در حوصله خوانندگان ارجمند می گنجد .
مع الوصف ، ذکر این نکات و طرح سئوالات فوق ، از به این دلیل است که به آقای کریمی عرض کنیم که نه دفاع امروز شما دفاع از همه اهالی استان مرکزی بود و نه این دفاع ، فایده ای به حال تمامی اهالی استان امام (ره) دارد .

بدیهی است تقسیمات کشوری مراحل و روند قانونی خود را دارد و نیاز نیست تا با مستمسک قرار دادن نامه قانونی یک نماینده مجلس به معاون اول رییس جمهور ، فضای استان مرکزی به ناحق امنیتی جلوه داده شود ، استانی که به امنیت و آرامش شهره است .

بحمدالله دیار آفتاب از مردمانی بافراست برخوردار است که اهتمام ویژه ای به حفظ امنیت استان خود دارند و امید است این نماینده محترم مجلس مانند همت و حرارت این روزهایش ، اولویت ها را فراموش نکنند و فکری به حال آلودگی هوای اراک و سایر معضلات مبتلابه این کلانشهر نمایند ، انشاء الله .

قطعا هدف راقم این سطور شفاف سازی و تنویر افکار عمومی است و پرواضح است که به مردمان اراک علاقه بسیار دارد ، چرا که بهترین رفقای رسانه ای اش اراکی هستند .

ساوه – روح الله عالم زاده
۸ شهریورماه ۱۳۹۶

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :