مسئولین دقایقی خودشان را جای کارگران بگذارند

کارگران پروفیل صفا را درک کنیم

یادداشت جدید سردبیر نشریه « با شهر »

اقای رستمی صفا بنیانگذار و مالک گروه صنعتی « صفا » صنعتگر قابلی است ، چون در شرایط سخت فهمیده است که کمک به وطن و جامعه اش یعنی تداوم حضور در عرصه صنعت و تولید ، در حالی که او می توانست با ورود به دلال بازی ها و ساخت و سازها منفعت بیشتری کسب کند و این حقیقتی است که باید بر اساس انصاف و عدالت بیان شود .

جوانمردی حکم می کند که بگوییم ، تا زمانی که اوضاع واحدهای تولیدی ایشان خوب بود ، سابقه ای از کم لطفی وی و همکارانش به جامعه کارگری وجود ندارد .

به هر حال ، مدتی است – بنا به دلایل مختلف – کارکنان برخی واحدهای تولیدی تحت مدیریت ایشان ، اعتراضات به حقی در خصوص عدم دریافت حقوق هایشان دارند و هر بار با مسکّنی این اعتراضات فروکش می کند ، اما باز دوباره اوج می گیرد !

ارزیابی نگارنده این یادداشت این است که در یکساله اخیر اوضاع مجموعه لوله و پروفیل صفا بهتر شده است و آن وخامت سالهای قبل را ندارد ، اما واقعا هرکس که کوچکترین درکی از وضعیت زندگی یک کارگر داشته باشد ، می فهمد که گذران زندگی با این حقوق ها خیلی سخت است ، و سخت تر آن زمانی است که چندین ماه همین حقوق های ناچیز هم معوق بماند !

سفره خالی و شرمنده شدن در قبال اهل و عیال واقعیت تلخی است که نمی توان از کنار آن به سادگی عبور کرد .

حتی اگر فرض کنیم حقوق یک کارگر سر موعد مقرر پرداخت شود ، متبحرترین برنامه ریزان اقتصادی هم نمی توانند تناسبی بین این حقوق ها و مخارج سنگین خانوارها برقرار کنند !

اگر یک مسئول می خواهد بفهمد درد دل یک کارگر چیست ، کافی است چشمان خود را ببندد و با خود بگوید : من هیچ پس اندازی ندارم و حتی گرفتار بدهی هاو اقساط بانکی قابل توجهی هم هستم ! مخارج اجاره مسکن ، بهداشت و درمان ، خوراک و پوشاک و تحصیل و … اهل و عیالم نیز واقعیت غیر قابل کتمانی است ، حال با این واقعیت که چندین ماه حقوقم را پرداخت نکرده اند ، چگونه می توانم شکم زن و فرزندم را سیر کنم ؟!

کافی است مسئولین برای چند دقیقه خود را جای یک کارگر بگذارند ، واقعا چه می کنند ؟ مگر تنگناهای اقتصادی افسانه است ؟ مگر گوشت کیلیویی ۴۰ تا ۵۰ هزار تومان واقعیت ندارد ؟

راقم این سطور زحمات همه مسئولین در گره گشایی از مشکلات کارگران خصوصا کارگران پروفیل صفا را ارج می نهد ، اما واقعیت موجود از نارضایتی های جمعی از کارگران حکایت دارد که واقعا در شرایط بسیار سختی هستند و باید برای آنها چاره ای اندیشیده شود .

همه مسئولین ارشد شهرستان فارغ از مصاحبه ها و فرمایشات بنشینند و راهکار عملی ارائه کنند و در میدان اجرا و عمل مشکلات کارگران این مجموعه را رفع کنند .

شخص آقای رستمی صفا هم بدانند پرداخت حقوق کارگران متوجه ایشان است و مکلف اند حق کسانی که کارکرده و عرق ریخته و سختی کشیده اند را به هر نحو و با هر مشقتی پرداخت کنند .

به ایشان باید یادآور شد که کمک های گوشه و کنار مجموعه شان به برخی خیریه ها و مراکز عام المنفعه مستحب ، اما استیفای حقوق کارگران امری واجب است و امر واجب بر مستحب تقدم دارد .

آقای رستمی صفا حتما درک می کنند که نباید در شرایطی که حقوق برخی کارگرانش معوق مانده است دستور کمک به خیریه ها و … ( ولو به مقدار ناچیز ) را بدهند و لازم است متوجه اوضاع باشند و بدانند « چراغی که به خانه رواست ، به مسجد حرام است »

البته چون قلم ، شأن و قداستی دارد و نباید بویی از بی انصافی از آن استشمام شود ، مجددا بر قابلیت های مدیریتی جناب آقای رستمی صفا تاکید می کنم و همچنین بر خیرات و مبرّات ایشان به مستحقین و مضطرین و ضعفا در آن هنگامی که استطاعت چنین خیراتی را داشتند ، که انشاء الله مأجور است .

روح الله عالم زاده

سردبیر نشریه « با شهر »

۲۲ شهریورماه ۱۳۹۶

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :