خبر را چگونه تنظیم کنیم؟

با اطلاعاتی که اکنون داریم بهتر می توانیم تشخیص دهیم که چه رویدادی می تواند خبر باشد . قبل از آنکه وارد بحث تنظیم خبر و سبک های آن شویم بهتر است با ارکان خبر آَشنا شویم.

ارکان خبر:

الف- تیتر
ب- لید
ج-بدنه و متن
د-سابقه

لید (Lead)چیست؟

لید قسمت اول خبر را در سبک خبرنویسی هرم وارونه را لید می گویند که خواننده را به خواندن متن ترغیب می کند لید مهمترین قسمت خبر است که با حداقل کلمات بیان می شود حداکثر از ۳۰ واژه تجاوز نمی کند حداکثر در دو جمله است و وظیفه هدایت کردن و کشاندن مخاطب را به خواندن متن خبر را بر عهده داردروشن ، ساده و قابل فهم نوشته می شود و از تکرار ولژه ها خودداری می شودو شروع آن با عنصری است که خواننده را جلب می کنددر لید به عناصر خبری پاسخ داده می شود و براساس اینکه کدام عنصر خبر ارزش خبری بیشتری دارد می توان لید را بر همان اساس تنظیم کرد.

انواع لید

 الف- از نظر شروع مطلب و برجسته سازی عناصر خبری

لید که: رییس جمهوری گفت:

لیدکجا: تهران حمله ارتش روسیه به چچن را محکوم کرد

لید چه: شکلی از فعل یا حالت مصدری آن که سخت ترین نوع لید است اما جذابترین آن به شمار می آید

مانند: انفجار گاز در یک کارگاه ۵ کشته بر جای گذاشت

لید کی:توصیه می شود لید با امروز، دیروز و فردا شروع نشود مگر مثل: فردا نتایج کنکور سراسری ۲/۱ میلیون نفر اعلام می شود

لید چرا: بر اثر سقوط بهمن در جاده هراز دو اتوبوس به دره پرتاب شدند

لید چگونه: با سخنان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دومین سمینار آسیب شناسی اموزش عالی کشور آغاز به کار کرد

ب- انواع لید بر اساس محتوا:

-لیدهای تک موضوعی

-( لیدهای ساده)
-لیدهای عمقی از کل به جزء مانند: لایحه اصلاح طلاق در مجلس به تصویب رسید بر اساس این لایحه زنان………….
-لیدهای نقلی ( مستقیم- غیرمستقیم-تاکیدی(نقل قول جزئی ))
مستقیم: رییس کل بانک مرکزی گفت:“……“ جمله عینا نقل قول می شود
غیر مستقیم : رییس کل بانک مرکزی خبر از پرداخت ارز به قیمت ۴۰۰ تومان به واردکنندگان کالا  داد
نقل قول جزئی: یک کلمه یا معدودی کلمه  را داخل گیومه می گذاریم
رییس کل بانک مرکزی خبر از ”شکوفایی اقتصادی“ در سالجاری داد
لید تمثیلی ” عاقبت جوینده یابنده شود“ این شعار کاوشگران اداره باستانشناس است که روز گذشته ….
لید سوالی ( بیشتر در گزارش) با اغاز سال تحصیلی دانشجویان غیربومی از خود می پرسند آیا بازهم برای دریافت سهمیه خوابگاه مشکلی خواهند  داشت؟
لید توصیفی( در اخبار فرهنگی و هنری در مجلات و نشریات غیرخبری) سیاوش قرمز ، تهمینه آبی روشن در فضای مه آلود در نمایشگاه هنری ….

لیدهای چندموضوعی

-لید متراکم:یک سری از اطلاعات که مرتبط به هم هستند به خواننده منتقل می کنیم.
۱۰۰ کشته، ۲۰مجورح و ۱۰ میلیارد ریال خسارت در نتیجه زلزله ۴ ریشتری امروز تهران گزارش شد
-لیدفهرستی: ارزش  اطلاعات با هم برابر است مثل مصوبات جلسات هیئت دولت و مجلس
– لید مقایسه ای : بین دو رویداد مقایسه می شود
در حالی که بسیاری از مردم ساکن جنوب تهران در بی آبی به سر می برند، سازمان آب و فاضلاب این شهر از قطع آب مصرف کنندگان پرمصرف مناطق اعیان نشین تهران خودداری می کند
-لید تاریخی:در این نوع لید ضمن یادآوری سابقه رویداد با ذکر تاریخچه ای که به حادثه گنونی منجر شده می توان علاقمندی مخاطبان را تحریک کردکه در اخبار حوادث معمول است
-لید استنباطی: در این لیدها غالباً استنباط روزنامه نگار از رویداد، عنصر اصلی را تشکیل می دهد.

نکات مهم در تنظیم لید:

-مکان و محل وقوع خبر حتما اشاره شود
-در لید نباید اسم به کار برد مگر آنکه خواننده به محض خواندن اسم آن را بشناسد
-از تکرار کلمات ، استفاده از کلمات خارجی و نامفهوم خودداری شود
-هر چه منابع خبری بیشتر باشد تنوع خبری بیشتر است
-لیدهای پرمحتوا و کم محتوا
-لید بی محتواارزشهای خبری را داراست و به عناصر خبری پاسخ می گوید ولی مهمترین قسمت خبر نیست شروع خبر است ولید پرمحتوا تمام اطلاعات در لید گفته می شود ولی ما باید از هردوی اینها پرهیز و لید مناسب را انتخاب کنیم.
– تفاوت مقدمه با لید: مقدمه حاوی مطالب کلی در ارتباط با موضوع است اما لید مهمترین قسمت و یا خلاصه مهم ترین قسمت رویداد که دارای یک یا چند ارزش خبری است
-لید ۲۰ تا ۳۰ واژه دارد البته در خبر تحلیلی استثناء داریم
-با خواندن لید به راحتی می توان تیتر را به دست آورد

مفاهیم اساسی در خبر:

-درستی خبر( اگر مطالعه قبلی نداشته باشیم )

-روشنی خبر( میزان تسلطی به زبانی که خبر را می نویسیم نشان می دهد)

-جامعیت خبر(به ابهامات پاسخ داده می شودمانند استفاده از آرشیو و..)

انواع سبک های تنظیم خبر:

– سبک هرم وارونه (Inverted Pyramid )؛

درسبک هرم وارونه قاعده هرم حاوی جذابترین ، ودر بسیاری از مواقع، حاوی مهمترین بخش خبر (به شکل نگاه کنید) است و نوک آن _ بخش انتهایی _ حاوی بی اهمیت ترین بخشهای ماجراست.

 

در واقع درسبک هرم وارونه مطالب با توجه به میزان اهمیت آنها از بالا به پایین تنظیم می شوند. گفتنی است که تعیین چگونگی پاگرفتن این سبک خبرنویسی یک علت تاریخی مطرح می کنند گفته می شود که اختراع تلگراف بیشترین تأثیر را بر شکل گیری و تکوین سبک هرم وارونه گذاشت. پس از کشف تلگراف، روزنامه نگاران و به ویژه روزنامه نگاران آمریکایی، هنگام بروز جنگ داخلی درآمریکا به هنگام مخابره خبر از ترس قطع ارتباط تلگرافی اصل مطلب را ابتدا مخابره می کردند وسپس اگر ارتباط قطع نمی شد، سایر جزئیات خبر را مخابره می نمودند.

در هر حال، همانگونه که گفته شد، پاراگراف اول (لید) در سبک هرم وارونه اصلی ترین بخش مطلب را در خود جا می دهد و سایر پاراگرافها به ترتیب اهمیت به دنبال پاراگراف اول می آیند. این توالی و چیدن مضامین و به عبارت بهتر طبقه بندی مضامین، در عین حفظ رابطه منطقی میان اجزای خبر باید از مهمترین و اصلی ترین اجزای اطلاعات به طرف بی اهمیت ترین بخشهای مطلب صورت پذیرد. تأکید این نکته ضرور ی است که: سبک هرم وارونه عمدتاً به دو منظور مورد استفاده قرار می گیرد و  مقبولیت دارد:

شیوه طبیعی نقل وقایع؛ چنانکه مردم درخبر دهی به یکدیگر از همین شیوه وسیاق پیروی می کنند. مشخص شدن سریع تکلیف خواننده با متن: خواننده به محض خواندن پاراگراف نخست، اگر تمایلی به خواندن موضوع حس کند، بقیه مطلب را خواهد خواند و به این ترتیب وقت او تلف نخواهد شد.

سایر مزایای تنظیم خبر به سبک هرم وارونه:

 

الف- چونکه اصل مطلب درپاراگراف اول (لید) می آید کار تیتر زدن هم آسان می شود؛

ب- اگر به دلیل تراکم مطلب قرار باشد که از متن خبر کاسته شود، حذف پاراگرافهای بعد که حاوی مطالب بی اهمیت تر هستند، امکان پذیر است. مزیت دیگر سبک هرم وارونه این است که به سبب اختصار و ایجازی که دارد، جای کمتری در روزنامه می گیرد و به این ترتیب جا برای سایر خبرها باز می شود و این امر به تنوع مضمونی روزنامه کمک می کند ضمن اینکه خبرهای بلند و طولانی اساساً خوانندگان کمتری دارند. در میان روزنامه نگاران این یک اصل پذیرفته شده است که افزایش پاراگرافها با تعداد خوانندگان دقیقاً رابطه معکوس دارد یعنی که هر چه تعداد پاراگرافها بیشتر شود خوانندگان آن کمتر خواهند شد.

صفحه آرایان هم از مطالبی که با سبک هرم وارونه تنظیم می شوند، بیشتر استقبال می کنند زیرا که این اخبار هم در هنگام تراکم مطلب، قابل کوتاه شدن هستند و هم به زیبایی صفحات کمک می کنند هر چند که بستن صفحات با خبر های کوچک برای صفحه آرایان دشورا تر است.

شایان ذکر است که سبک هرم وارونه به رغم همه مزایای آشکاری که دارد، دارای معایبی نیز هست.

معایب سبک هرم وارونه:

-خبر نگار به خاطر قدرت مانوری که این سبک از نظر جابه جایی عناصر خبری به او می دهد، قادر به اعمال نظر می شود؛

-خواننده چونکه اصل مطلب رادر پاراگراف نخستین خبر، خوانده است، ممکن است که از مطالعه بقیه خبر منصرف شود؛

-آنچه در پارگراف اول ( لید) آمده است، دوباره درخبر تکرار می شود.

 کاربرد سبک هر م وارونه:

روزنامه نگاران از سبک هرم وارونه برای تنظیم خبر های مربوط به سمینارها، سخنرانیها و اخبار روزمره بهره می گیرند.

یک نمونه برای تنظیم خبر به سبک هرم وارونه:

 

تقاضا برای نفت اوپک در سه ماهه دوم سال میلادی جاری صد هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

بر اساس تازه ترین گزارش دبیرخانه اوپک، در حالی که تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه اول سال جاری با صد هزار بشکه افزایش به ۵۵/۶۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، درخواست برای نفت اوپک کاهش خواهد یافت و به سطح ۳/۲۳ میلیون شبکه در روز می رسد. به این ترتیب روند کاهش سهم اوپک از بازار جهانی آنچنان ادامه خواهد یافت. میانگین تقاضا برای نفت خام اوپک در سال جاری ۶۲/۲۴ میلیون بشکه در روز پیش بینی شده است که از میانگین سال گذشته کمتر است.

همچنین دبیر خانه اوپک در مورد تقاضای جهانی نفت در سال جاری پیش بینی هایی کرده است.

 

– سبک تاریخی (Chronological style)؛

 

در سبک تاریخی برخلاف سبک هرم وارونه مطالب به همان صورتی که به لحاظ زمانی تحقق یافته اند و در قالب خبر ارائه می شوند. مطالب را به ترتیب اهمیت نمی اوریم بلکه به ترتیب و نظمی که اتفاق افتاده است آورده می شود فقط بازگو کننده هستیم.در این سبک، روزنامه نگار به داوری نمی پردازد و کاری به این ندارد که کدام خبر یا بخش ماجرا مهم تر است تا آن را در پاراگراف نخست (لید) خبر ارائه کند. بنابراین در سبک تاریخی تا حدود زیادی از اعمال نظر خبرنگار جلوگیری می شود و برخلاف سبک هرم وارونه، مطلب به طرزی کامل تر ارائه می گردد. البته سبک تاریخی هم لید خاص خود را دارد که به صورت مقدمه بر تارک خبر قرار می گیرد اما به این دلیل نمی توان آنرا لید نامید که بیش از حد کلی است و موارد کلی خبر را بیان می کند.  از مزایای آن این است که کامل است ولی برای مخاطب از نظر وقت ایجاد مشکل می کند یا انتخاب تیتر را مشکل می کند در صفحه بندی هم با مشکل مواجه می شویم. البته بیشتر در مورد اخبار حوادث و ورزشی کاربرد دارد.به طور کلی ماجرا با حفظ توالی زمانی بیان می شود

– سبک تاریخی به همراه لید (Combination Style)؛

 

در اینجا به جای مقدمه  لید می نویسیم در این روش لید یک بار دیگر در متن خبر تکرار می شود این سبک، همانگونه که نام آن گواهی می دهد، تلفیقی از دو سبک هرم وارونه و سبک تاریخی است و خاص پوشش دادن به خبرهای شهری و حادثه ای . سبک تاریخی به همراه لید در میان روزنامه نگاران و به ویژه وقتی کسانی که رویدادهای شهری و خبرهای حوادث را پوشش می دهند از جذابیت بسیار بالا برخورداراست.   سبک تاریخی به همراه لید در بسیاری از مواقع به ویژه وقتی که از یک بلوغ مضمونی و ساختاری برخوردار شود، شانه به شانه داستان می زند:.روزنامه نگاران حرفه ای در سبک تاریخی به همراه لید از هر تکنیکی (برگرفته از نقاشی، سینما، داستان نویسی و…) برای افزودن به کشش دراماتیک این ساخت بهره می گیرند. در این سبک اصل ماجرا به صورت لید ارائه می گردد و سپس با فضا سازی، به تبیین ماجرا پرداخته می شود. البته اگر خبر حوادث کوتاه باشد به سبک هرم وارونه تنظیم می شود و اگر طولانی بوده و اطلاعات ما زیاد باشد به سبک تاریخی با لید تنظیم شود.

– سبک پایان شگفت انگیز (Surprise ending )؛

 

سبک پایان شگفت انگیز از سبکهای شیرین خبرنویسی است در این سبک قفل ماجرا در پایان خبر باز می شود و خواننده را شگفت زده می کند طبعاً این سبک به این دلیل پا به عرصه ادبیات روزنامه نگاری گذاشته است که به نیاز نوجویی خواننده پاسخ دهد. البته این سبک نمی تواند برای ارائه هر خبری مورد استفاده قرار گیرد. سبک پایان شگفت انگیز بیشتر در خور رویدادهایی است که خود از چاشنی شگفتی و ندرت برخوردارند و روزنامه نگار برای آنکه این چاشنی راکاملاً کارساز کند، از این سبک بهره می جوید. توصیه می شود که نباید سعی شود که رویدادهای طولانی در قالب این سبک عرضه گردند. برای این کار سبک تاریخی به همراه لید، که به آن پرداختیم، فرصتهای بیشتری را در اختیار نویسنده قرار می دهد. در سبک پایان شگفت انگیز، هم می توان از ایجاز سبک هرم وارونه و هم از فضاسازی خاص سبک تاریخی به همراه لید بهره برد. بیاییم یک ماجرای فرضی را در دو سبک ارائه کنیم. این ماجرای فرضی، که سوژه ای عجیب دارد، در تنظیم اول به سبک هرم وارونه است، عملاً قربانی نگارش شده است، اما در تنظیم دوم که به سبک پایان شگفت انگیز ارائه شده، کاملاً جذاب وشیرین است، زیرا که ماجرا، مناسب همین سبک پایان شگفت انگیز بوده است.
یک مثال:

تنظیم به سبک هرم وارونه:

«جورج» پسر ۱۸ ماهه آقای «آرتوراسمیت» شهردار بیرمنگام از یک حادثه عجیب جان سالم به در برد.

جورج در اتومیبل پدرش در بالای یک تپه نشسته بود که ناگهان در پی یک بازیگوشی دنده اتومبیل را خلاص کرد، اتومبیل به پایین تپه سرازیر شد و به شدت به اتومبیل دیگری که در پایین تپه پارک شده بود برخورد کرد.    خوشبختانه در این حادثه عجیب، هیچکس آسیب جدی ندید و فقط آقای اسمیت که در صندلی عقب اتومبیل خودش در حال خوردن ساندویچ بود، جراحت ناچیزی برداشت. ضمناً پلیس که کمی بعد به صحنه حادثه رسید، آقای اسمیت را مجبور به پرداخت غرامت کرد.

تنظیم با سبک پایا ن شگفت انگیز:

حالا همان خبر را به سبک پایان شگفت انگیز ارائه می کنیم و می بینیم که چقدر زنده تر و شیرین تر ارائه می شود، چونکه عملاً مناسب سبک پایان شگفت انگیز است:

پلیس تصمیم گرفت راننده جوانی را که باعث یک تصادف عجیب شده بود، مجازات نکند.

«جورج » پسر «آرتور اسمیت »، شهردار بیرمنگام، پشت فرما ن اتومبیل پدرش که بر بالای تپه ای پارک شده بود، نشسته بود، او بی آنکه قصد قبلی داشته باشد دنده اتومبیل خاموش را خلاص کرد و قبل از آنکه فرصت هیچ واکنشی پدید آید اتومبیل از تپه سرازیر شد و با ماشین دیگری که در پایین تپه پارک شده بود به شدت برخورد کرد.

خوشبختانه در این حادثه عجیب، هیچکس آسیب جدی ندید و فقط آقای «اسمیت» که در صندلی عقب اتومبیل مشغول خوردن ساندویچ بود، جراحت مختصری دید.

پلیس فقط به یک دلیل با این راننده جوان برخوردنکرد: او ۱۸ ماهه بود.

دو  نمونه سبک دیگر خبری:

-سبک بازگشت به عقب:

در این سبک خبر گفته شده و بعد به عقب برمی گردیم که این روش خبر را طولانی می کند  و امروزه منسوخ شده است در سبک بازگشت به گذشته، که نقطه مقابل سبک تاریخی است، متن خبر با آخرین بخش رویداد شروع می شود و سپس سابقه و پیشینه ماجرا ارائه می گردد. سبک بازگشت به گذشته، که برای هر نوع خبری مناسب نیست، صرفاً به کار ارائه خبرهای نسبتاً کوتاه می آید و باید مراقب بود که مطلب به شکلی عرضه نشود که به درک آن لطمه وارد آید.  ا

-سبک تشریحی:

ما در سبک تشریحی همانطور که واقعه را قسمت به قسمت گزارش می کنیم برای هر بخش از خبر توضیحات کافی حاشیه ای می دهیم. سبک تشریحی بیشتر به کار خبرهایی می آید که درباره آن ها اختلاف نظرهای بسیار وجود دارد. از سبک تشریحی می توان در تنظیم خبرهای بلند و همچنین گزارش نویسی- به ویژه گزارشهای تفصیلی- استفاده کرد.

تیتر و اجزاء آن: ( روتیتر- تیتر اصلی-زیرتیتر- سوتیتر):

 

تیتر چکیده مهمترین قسمت لید که باید در حداقل واژه ها که دارای مفهومی خاص، روشن ، واضح و به دور از ابهام  باشد با فعل تمام شود کوتاه باشد از کلمات بیگانه، ناآشنا، غیرمامونش و تکرار کلمات در ان خودداری شودبا حروف اضافه شروع نشود کشش و ضربه اصلی را وارد کند. خواننده را به خواندن لید و سپس متن خبر جلب کند. سوالی نباشد. فعل منفی نداشته باشد مگر اینکه حاکی از خبری باشدتمامی خبرها غیر از خلاصه خبرها تیتر اصلی دارد( خلاصه خبراز یک پاراگراف بیشتر نیست و به صورت مجموعه به چاپ می رسد) تیتر اصلی خود به خود باید دارای مفهومی مستقل باشدو بدون روتیتر معنی داشته باشد. روتیتراز حروف تیتر کوچکتر در ارتباط با تیتر است که به تیتر اصلی کمک می کند. زیر تیتر به موازات تیتر اصلی و با حروف کوچکتر می آید. خلاصه تیتر( سوتیتر) از اطلاعات داخل متن خبر استخراج می شود و جملات آن معمولا طولانی است که به دو دلیل ارایه می شود الف -ارایه اطلاعات بیشتر و ب- زیبایی صفحه و کمک به صفحه بندی. در تیتر روتیتر و زیر تیترنقطه استفاده نمی شود فقط علامت نقل قول: کاربرد دارد اما در سوتیتر در گذاشتن نقطه مختاریم.

میان تیتر: از یک  واژه تا یک جمله بسیار کوتاه میان سطور خبر قرار می گیرد که به منظور هدایت خواننده در مطالعه خبر و تقسیم بندی اطلاعات و همچنین زیبایی صفحه کاربرد دارد.

چند نکته دیگر در مورد تیتر:

 

آینده نگری در تیتر: تیتر را از لید در می آوریم اگر ما بتوانیم اطلاعاتی را اضافه کنیم به آن آینده نگری می دهیم

بهتر است تیتر ما ضرباهنگ داشته باشد تقسیم بندی از این نظر:

یکنواخت: رییس جمهور به لبنان می رود

موجی: هفته ای در پیش است بارانی، برفی و سرد

ضربه ای یا شکسته: بار محکمتری دارد

کودتا در لبنان شکست خورد

تیتر باید مانند یک مصرع شعر موزون باشد.

تیترهای استنباطی: نقل قول نمی شود برداشت صحیح نویسنده از قسمت یا مجموعه خبر و خواننده از تیتر مفهوم کلی خبر را درک می کند که این موضوع حساس است و باید در آن دقت شود.ایران خود را برای انتخابات آماده می کند

تیترهای تبلیغی( اقناعی) دارای  بار تبلیغی، تهییج آوریا آرام کننده، تحریک افکار عمومی ، جاانداختن سیاسیت در جامعه رییس جمهوری: آقای اوباما مزاحم نشوید

در تیتر کلا از نوشتن یا استفاده از صفت باید خودداری کنیم

تیترغیرمتعارف: چارچویهای تیترزنی را کنار می گذاریم

در  تهران خاک بارید

دو تیتره: شیوه جدیدی است که در خصوص خبرهای چندموضوعی در رویدادهای تلفیقی کاربرد دارد دو موضع که پیرامون یک محور اصلی است .و گاها از نظر ظاهری شبیه هم نیستند ولی ارتباط معنوی به شکل مخفی با هم دارند. تیتر اول بدون فعل و تیتر دوم با فعل و به دومین سطر کشیده می شود که کنجکاوی خواننده را سبب می شود.  مانند:حمایت جهانی از مردم افغانستان

کابل همچنان   زیر آتش  است

-تیتر اگر نقل قول باشد اشکالی ندارد که امری باشد
-تیتر سوالی خیلی بندرت استفاده می شود

 


پاره ای نکات مهم در خبر نویسی:

 توجه به منبع  خبر: مطالب خبری که توسط خبرنگار تنظیم می شود باید دارای منبع باشد چرا که خبری که دارای منبع است دارای ارزش و اهمیت بیشتری است. منبع ریشه خبر را تشکیل می دهدو در واقع به فاعل حقیق یا حقوقی گفته می وشد که اصل خبر از او سرچشمه می گیرد و باید دراولین پاراگراف خبر (لید) آورده شود همراه با مکان و نام منبع مخابره کننده خبر وز مان آن است.

خلاصه نویسی

استفاده از پاراگراف های کوتاه حداکثر ۲۰ کلمه ای

رعایت اصل وحدت خبر و رویداد

رعایت انصاف در تنظمی خبر

پرهیز از بکارگیری صفت

داشتن شروعی تحریک کننده و ساده

استفاده از فعل معلوم مگردر مواردی که خبرنگار قصد معرفی فاعل را به دلایلی نداشته باشد

افزودن سابقه رویداد به خبر

اظهارنکردن نویسنده در خبر

رعایت علایم و نشانه های فارسی و درست نویسی

تشریح و معرفی افراد و اجزای خبر که ناشناخته هستند

رعایت نکات مربوط  به عدد نو.یسی

در خبرهای هنری ظرافت هنری در نظر گرفته شود

خبرهای حادثه ای حالت ماجراجویانه داشته باشد  تا با خواننده ارتباط برقرا رکند

سبک هرم .وارونه به جز خبرهایی مثل ورزشی و حوادث که به طور توصیفی و تحلیلی ارایه می شوند بکار می رود

سبک تاریخی همراه با لید در موادری که ماجراست

خبر ورزشی باید  با هیجان و روحیه بیان شود

خبر علمی در مورد کشفیات و پددیه های نوین

حال با اطلاعاتی که داریم چگونه یک رویداد را به  خبر تبدیل کنیم؟

 

۱- در مرحله اول باید تشخیص داد که رویداد موردنظر دارای     ارزشهای خبری لازم برای تبدیل شدن به خبر را داراست یا نه ؟

۲-جمع آوری اطلاعات در مورد و پاسخگویی با عناصر خبری تا آنجا که امکان دارد توجه به موضوع منبع که به اعتباربخشی خبر کمک موثری می نماید

۳-انتخاب شیوه مناسب برای تنظیم خبر، لید مناسب که اینکار با طبقه بندی اطلاعات جمع آوری شده ممکن است

 

انواع خبر از نظر  نحوه تهیه :

 

۱- اخبار تولیدی  راسا به تولید خبر اقدام می کنیم اینجا مهمترین مسئله سوژه یابی است

۲-اخبار پوششی : خبرنگار با حضور در محل رویداد نسبت به تهیه آن اقدام می کند

۳-اخبار دریافتی مانند اخبار دریافتی از روابط عمومی ها

۴- تهیه خبر از اطلاعیه ها و بیانیه ها

۵-تهیه خبر از آمار ، جداول و نمودارها

نمونه ای از سوژه یابی در روابط عمومی دانشگاه ها:

 

۱- اخبار مربوط به حوزه پژوهشی طرح های پژوهشی -۰ اعتبارات تخصیص داده شده- تولید اخبار مقایسه ای- ثبت اختراعات

۲-اخبار مربوط به حوزه فرهنگی نظیر برپایی نمایشگاه ها-انتشار نشریات دانشجویی- اخبار نشست ها-( پیش خبر- تهیه خبر پوششی- مصاحبه های حین رویداد- خبرهای پایان رویداد )

۳-اخبار مربوط به حوزه عمرانی طرح ها ،

۴-تهیه پیش خبرها

۵-اخبار مربوط به اطلاعیه ها بیانیه ها در مناسبت ها

۶- خبرهای با سوژه ثابت مانند آغاز سال تحصیلی ، پذیرش دانشجو- تعداد رشته های جدید

۷-تهیه خبر از مصاحبه ها

 

عدد نویسی در مطبوعات:

 

صفر تا هشت حروفی

۹ و ۱۰ حسابی

اعداد دو و سه رقمی حسابی

اعداد بیش ازیک صفر ( هزار، میلیون و …)

اعداد بیش از سه رقمی ترکیبی(۲۷۲۸۵۸۵: دو میلیون و ۷۲۸هزار و ۵۸۵)

درصدها در نگارش مطبوعاتی حروفی توام با قانون اعداد دو درصد، ۲۰ درصد

کسری : حروفی

تاریخ: داخل متون  حروفی -در بالای مکاتبات حسابی

 

آشنایی با برخی واژه ها:

 

مطلب خبری: انچه در رسانه ها ارایه می شود و دارای  ارزش خبری است

شامل: گزارش -خبر –تحلیل- تفسیر- مقاله- یاداشت و نظر-مصاحبه- نقد-

گزارش: خبر بسط یافته و گسترش یافته یک خبر است- گزارش تلفیقی از خبر و تحقیق و بازسازی هنرمندانه است در گزارش به دو عنضر علت و نحوه اهمیت بیشتری داده می شود-گزارش بیان تصویری و توصیفی از یک خبر،واقعه و یک موضوع اجتماعی است که دربرگیری دارد.

مقاله: ارایه اندیشه های مکتوب -تفاوت مقاله های مطبوعاتی با دیگر مقالات در ویژگی ایجاز و اخباری بودن است البته برخی ویژگی های دیگر از جمله  وحدت موضوع، وحدت زمان-وحدت مکان-انسجام – استنتاج- در آن رعایت می شود.

تقسیم بندی مقالات:

مقالات ساده خبری- مقاله های علمی تحقیقی- مقالات وصفی تخیلی و داستانی

 

مقالات ساده خبری

 

سرمقاله: سرمقاله آیینه افکار گردانندگان نشریه است که بوسیله سردبیر یا یکی از روزنامه نگاران مجرب با هدف استدلال درباره یک موضوع ، یک رویداد و صرفا ابراز عقیده و نظر بی طرفانه درباره رویدادی خاص است

یادداشت ونظر: در محدوده خاصی نیستند معمولا موضوعات روز نقد می کنند نثر آن هم متفاوت است-

تفسیر: گزارش اخیر وقایع همراه با ارایه عقیده و نظر نویسندو پاسخ به عنصر خبری چرا

تحلیل: مقاله ای است که نویسنده می کوشد تا علل و چگونگی برزو حادثه و وقوع اخبار را بدون آنکه نظر شخصی خود را مداخله دهد شرح و به عناصر خبری چرا و گونه توامان پاسخ دهد

 

 

 

کلیدواژه ها :

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :