اهداف استعفای حریری و آینده ماجرا

سعد حریری نخست وزیر لبنان، در خاک #عربستان استعفا میدهد و با خواندن از روی بیانیه ای علت این کار را شباهت فضای کنونی لبنان به زمان قبل از ترور پدرش «رفیق حریری» و بیم ترور شدن! اعلام میکند!

رفیق_حریری، سرمایه دار سنی مذهب لبنانی، مخالف حضور سوریه در لبنان، که تلاش میکرد خود را معمار نوسازی اقتصادی لبنان ترسیم کند، در اکتبر ۲۰۰۴ از نخست وزیری #استعفا داد، چند ماه بعد #ترور شد، ترور او به گردن نیروهای سوری انداخته شد (آنها از زمان اشغال لبنان توسط اسرائیل، برای کمک به لبنان آمده بودند) و دو ماه بعد از آن با #لشکرکشی_خیابانی هوادارانش، با فشار شورای امنیت نیروهای سوری از #لبنان خارج شدند. چند ماه بعد هم در ژوئیه ۲۰۰۶ #اسرائیل به لبنان حمله کرد تا #حزب_الله را هم خلع سلاح کند. اما مقاومت حزب الله، ۳۳ روز طول کشید و برعکس، حزب الله قوی تر شد.

بیایید به سال ۲۰۱۷٫ #داعش در سوریه و عراق در حال مرگ است و جنگ رو به پایان! صدها میلیارد دلار هزینه برای گروهکهای تروریستی به شکست انجامیده، عربستان پس از ۳ جنگ فرسایشی در #یمن، هنوز نتوانسته یمن را شکست دهد، حتی #قطر راه خود را از عربستان جدا میکند و به زنجیره شکستهای متوالی عربستان اضافه میشود. فورا توطئه پفکی #کردستان عراق با عمله دیگر اسرائیل (بارزانی) علم میشود اما در اندک زمانی خنثی میشود. و حالا #لبنان.

آن هم درست ۱ سال پس از تشکیل دولت ائتلافی و ثبات نسبی لبنان (پس از ۲ سال و نیم بی ثباتی سیاسی). #سعد_حریری در عربستان همچون یک گروگان، به شکل تحقیرآمیزی در قامت یک فراری ترسیده از ترور! استعفای خود را ترسان و با لحنی پر از استرس میخواند. تحلیلگران علت این رفتار حریری را “معامله او با عربستان” بر سر بدهی هایش میخوانند و اینکه او مجبور شده بین ورشکستگی اقتصادی و ورشکستگی سیاسی، دومی را انتخاب کند.

اما اهداف عربستان و اسرائیل از این تنش آفرینی منطقه ای چیست؟
۱ حزب الله در کسوت یک ارتش همیشه پیروز و فاتح و مقتدر، باید ضعیف شود. درست به شیوه #دوقطبی سازی پس از “ترور رفیق حریری” و با یادآوری خاطره آن!
۲ ناامن سازی محیط سیاسی لبنان، بحران دوباره یافتن نخست وزیر سنی و ممانعت از حضور حزب الله در دولت بعدی!
۳فرو بردن حزب الله در هرج و مرج و بحران سیاسی داخلی، اسرائیل را امن تر نگه خواهد داشت.
۴مشروعیت بخشیدن به تحریم های جدید آمریکا علیه حزب الله
۵خلق بحرانی جدید برای منطقه و حوزه های نفوذ ایران در عصر پساداعش و کاستن از قدرت تاثیرگذاری ایران و محور مقاومت
آینده چه میشود؟

تضعیف #سیاسی حزب الله گام اول این توطئه است که همزمان با تضعیف #اقتصادی و تحریم حزب الله توسط #آمریکا صورت میگیرد. احتمال جنگ نظامی علیه لبنان یا حزب الله حداقل در مقطع فعلی بعید است. آنها برای #فتنه_داخلی مستعدترند.
آیا #اسرائیل به لبنان حمله خواهد کرد؟ در مقطع کنونی ابدا. اسرائیل از اینکه یک آژیر خطر در شهرکی در شمال به صدا درآید، وحشت دارد. اسرائیل صحنه گردان و تماشاگر ماجراست. آنها فقط میخواهند منطقه غرب آسیا با هم بجنگند ولی اسرائیلی ها خود در سواحل، دوش آفتاب بگیرند.
#لبنان میتواند بسرعت یک نخست وزیر میانه رو سنی مذهب را جایگزین حریری کند و از بی ثباتی مجدد و فتنه طائفه ای جلوگیری کند.

راستی: رفیق حریری، دست راست و مشاور سیاسی “بندر بن سلطان ” بود. شاهزاده و سفیر عربستان در آمریکا. که او هم این روزها توسط بن سلمان دستگیر شده است! محمد عبدالهی

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :