مهندس محمد احسان
کارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری

تامین نیاز مردم به مسکن باید در مسیر درست و قانونی هدایت شود

گذری برمدیریت شهری ساوه بخش سوم

امروز شهرداری ساوه باید تلاش کنند تا ساخت سازهای غیر قانونی را به صفر برساند چراکه پیامد های هرگونه ساخت و ساز غیر مجاز در آینده متوجه خود شهروندان می شود.
ساخت و سازهای غیر مجاز به ویژه در حاشیه شهر علاوه بر عدم استحکام مناسب موجب رشد نامتعارف شهر می شود و به همین دلیل با کسب درآمد های ناپایداری که از محل جرائم این گونه ساخت سازها حاصل می شود، موافق نیستیم و معتقدیم که تامین نیاز مردم به مسکن باید در مسیر درست و قانونی هدایت شود.
جلوگیری از ساخت و ساز غیرمجاز، تنها با نظارت مستمر دستگاه‌های اجرایی محقق می‌شود
مسئولان ذیربط باید با نظارت مستقیم و دقیق خود و اتخاذ تصمیمات مفید و اساسی را در راستای این مهم تمام تلاش و اهتمام خود را به کار گیرند.
ساخت و سازهای غیر‌مجاز پرحاشیه‌ترین موضوع شهرسازی در حومه شهرها است چون این گونه ساخت و سازها ضمن آسیب جدی به سیما و مبلمان شهری و شهرسازی در هر منطقه، مشکلاتی هم برای صاحبان بنا و هم برای اهالی آن منطقه در پی دارد.
طبق قوانین شهرسازی، مالکان این‌گونه ساختمان‌ها از نعمت الهی و تأسیسات و خدمات شهری از جمله گاز، برق، آب، آسفالت و… بی‌بهره خواهند بود و این مشکلات زندگی روزمره و عادی آنها را با مشکلات متفاوت و عدیده روبه‌رو خواهد کرد.
از دیگر آثار زیانبار و مهم ساخت و سازهای غیر‌مجاز احداث غیر‌اصولی بناهایی است که جان مردم را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد و همچنین اغلب ساخت و سازهای غیر‌مجاز که بر روی اراضی قولنامه‌ای و فاقد کاربری مسکونی انجام می‌شود که این مشکلات صاحبان این گونه املاک را دوچندان می‌کند.
بنده به شهروندان توصیه می کنم قبل از خرید زمین در سطح شهر وضعیت کاربری آن را از شهرداری استعلام کنند تا در آینده برای ساخت با مشکل مواجه نشوند.
ساخت سازهای غیرمجاز به دلیل مهاجرپذیری ساوه در سالهای گذشته تا حد زیادی به ویژه در حاشیه شهر صورت گرفت که نتیجه آن تشکیل ۲۶ منطقه حاشیه نشین بوده است.
در شهر ساوه در یک‌ دوره ۱۰ ساله از ۸ محله حاشیه‌نشین به ۲۶ محله و جمعیت محلات حاشیه‌نشین از ۱۳۵۰۰ نفر به ۴۵ هزار نفر افزایش یافت.
در حالیکه در این دوره با عنوان اولویت ساماندهی حاشیه‌نشینان بیش از چهار ‌گروه مهندسین مشاور اقدام به تهیه طرح کردند، اما همچنان حاشیه‌نشینان شهری ساوه مهمترین مشکل شهری و ابر مسئله ساوه محسوب می‌شوند.
متاسفانه درگذشته مشکلات زیربنایی محلات حاشیه‌نشین بسیار محدود و موردی انجام شده است.
شهرستان ساوه به دلیل برخورداری از جاذبه های صنعتی و کشاورزی به یک شهر مهاجرپذیر تبدیل شده است که حجم قابل توجهی از سکونت‌های این شهر به حاشیه نشینی مبدل شده است.
در نقاط حاشیه نشین شهر ساوه مشکلات فراوانی وجود دارد که در صورت عدم ساماندهی این نقاط آسیب های اجتماعی گریبانگیر شهر خواهد شد.
تنها شهرداری متولی رفع مشکل حاشیه‌نشینی در ساوه نیست

متولی اصلی رفع مشکل حاشیه نشینی در ساوه شهرداری نیست و باید دستگاههای مربوطه همکاری لازم را با این مجموعه داشته باشند.
بحث مهاجرپذیری بحثی نیست که فقط شهرداری بتواند برای آن برنامه‌ریزی کند.
یکی از ایرادات این است که برخی موضوعات متولیان بسیاری دارد و برخی موضوعات متولی ندارد. بحث کنترل مهاجرپذیری در ساوه بر عهده شهرداری نیست. ساوه به دلیل اینکه به نوعی کار کشاورزی با قدرت در آن انجام می‌شود و همجنین شهر صنعتی نیز محسوب می‌شود اگر نرخ بیکاری در شهرهای مجاور زیاد باشد مهاجرت به ساوه اتفاق خواهد افتاد.
ساوه در شاهراه‌های حیاتی و مواصلاتی قرار دارد، صنعت و کشاورزی قوی انجام می‌شود و اراضی مستعد دارد و علاوه بر این مردم خونگرمی دارد که پذیرای مهاجرین هستند. همه این عوامل باعث شده است که شهر ساوه شهر مهاجرپذیر شود.
بحث اسکان غیر رسمی و حاشیه‌نشینی در ایران و همه دنیا بحث مهمی است و مسولان درگیر این موضوع هستند. به هر حال باید برای آنها شرایط مناسب فراهم شود، بحث قومیت‌گرایی و غیر بومی باید کنار گذاشته شود
همچنین حضور مسوولان شهری ودستگاه های اجرایی در بین مردم به تسریع در حل مشکلات و همچنین مراجعه کمتر به شهرداری کمک خواهد کرد.
حاشیه‌نشینی نتیجه عملکرد نادرست و نبود نظارت کافی در گذشته مدیریت شهر ی دانست وی افزود: تخلفاتی که در حوزه ساخت و سازهای غیرمجاز در نقاط حاشیه‌ای شهر شکل می گیرد تبعاتی را به سیستم مدیریت شهری تحمیل خواهد کرد.
حاشیه نشینی در ساوه مشکلاتی را برای مجموعه شهری پدید آورده است که برطرف کردن آن نیازمند وضع قوانین و دستورالعمل هاست.
برخی از قوانین وضع شده نه تنها مشکلاتی از حاشیه نشینان برطرف نکرده است بلکه مشکلات جدیدی را ایجاد و به مجموعه مدیریت شهری تحمیل کرده است.
وی با اشاره به تغییر طرح تفصیلی شهر در سه نوبت متوالی طی سال های اخیر اظهار کرد: این تغییرات معضلات جدیدی را به همراه داشته است.
وی بیان کرد: کاهش حد نصاب تفکیک اراضی در مناطقی از شهر که داخل محدوده خدمات شهری تعریف شدند ضروری است و باید براساس ضوابط شهرداری این کار صورت گیرد و شرایطی فراهم کرد تا اقشار ضعیف براساس ضوابط خاص بتوانند پروانه ساخت بگیرند.
به گفته وی عدالت ایجاب می کند که در مناطقی از شهر که ساکنین آن افراد از توانایی مالی خوبی برخوردارند حد نصاب همان ۱۷۰ متر باشد، اما در نقاطی از شهر که توانایی مالی شهروندان پائین تر است مانند نقاط حاشیه نشین این حد نصاب به ۱۰۰ متر کاهش یابد.
نگاه مدیریت شهری ساوه همواره نگاه به آینده باید باشد.
وی با تاکید بر مدیریت منطقی در ساخت‌وسازها با رعایت اصول شهرسازی، بر رعایت و حفظ حقوق بیت المال در اصول شهرسازی تاکید کرد.
این شهرستان محکوم به توسعه است و نباید با تاخیر در ساماندهی نقاط حاشیه نشینی این منطقه زمینه توسعه آن را متوقف کرد.

مهندس احسان با اشاره به توجه به مسائل فرهنگی شهر گفت: شهر موجودی زنده است که جان و روح یک شهر بستگی به مسائل و موضوعات فرهنگی دارد و از این رو نباید توجه به این موضوعات را غافل شد.
وی ادامه داد: شهرداری یکی از نهادهای مهم خدماتی است که از لحظه تولد تا به هنگام مرگ با شهروندان در ارتباط بوده و با یکدیگر پیوند تعاملی دارند.
مهندس احسان تصریح کرد: در مسیر توسعه شهری و دستیابی به این مهم نیاز است که ما در گام نخست در بحث ساختار درون شهری خود به یک اصلاحاتی دست بزنیم.
مهندس احسان بااشاره به تصویب قانون‌جامع خدمات‌رسان گفت: تا زمانی‌که قانون جامع خدمات‌رسان تصویب‌نشده باشدما همواره با یکسری از مشکلات شهری در سطح کلان روبه رو هستیم که با اصلاح این ساختار می توانیم طرح‌های مختلفرا با آسایش بهتری انجام دهیم.
وی افزود: یکی از بهترین راهکارهای موجود به منظور انجام پروژه‌های مختلف شهری استفاده از ظرفیت مربوط به سرمایه گذاران و جذب سرمایه‌های بخش خصوصی دانست.

آسیب رسیدن به پروژه های شهری در فقدان نظرخواهی از متخصصان و ذی نفعان پدیدمی آید
مشکل اصلی در تمام کشور برای اجرای پروژه های مختلف این است که نظر متخصصان و تمام ذی نفعان در اجرای پروژه ها پرسیده نمی شود.
این در حالی است که در سایر کشورها درباره پروژه های شهری در تالار شهر ازمردم به ویژه دانشگاهیان نظرخواهی و مجموع این نظرها منجر به اصلاح حتی رد پروژه می شود.
وهمچنین نظرات رسانه ها ضریب خطای پروژه های شهری را کاهش می دهد
در فقدان نظرسنجی های مردمی و استفاده از نظر متخصصان حضور رسانه ها و واکاوی پروژه های شهری باعث می شود با ضریب خطای کمتری مواجه باشیم.
رسانه ها پیش از این که این طرح به اجرا برسد باعث می شود منافع تمام ذی نفعان در بخش های مختلف و واحد ارزش این منطقه دیده شود

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :