بسیج، ذخیره زوال ناپذیر کشور

عده ای بسیج را منحصر در کارکردهای دفاعی و نظامی می دانند و معتقدند که باید در هنگامه ای از نیروی مردمی بسیج بهره مند شد که تهاجم نظامی کشور را تهدید کند، گروهی دیگر بر این باورند که باید ظواهر مربوط به بسیج را حفظ کرد و کارکرد بسیج را از همان گذشته تاریخی استخراج و به زمان حال تسری داد.

جریان فکری دیگری نیز وجود دارد که با توجه به تعریفی که از بسیج و تفکر آن ارائه می دهد عرصه های متعددی را برای بسیج بازآفرینی و باز تولید می کند.

اما بی تردید بسیجی یعنی فعال و پویا بودن و در میدان عمل وارد شدن. بسیجی یعنی تن به حادثه دادن و در میادینی که دیگران هراس دارند وارد شدن. بسیجی یعنی حضوری آگاهانه داشتن.

ممکن است روزی صحنه حضور بسیج جنگ و جهاد و مبارزه باشد که در آن زمان، بسیجی حضور موثر و کارآمدی خواهد داشت. در زمانه ای جبهه حضور و اثرگذاری بسیج تغییر کرده و به معرکه های جهاد فکری و عقیدتی و هنری و مبارزه علمی کشانیده شود، ممکن است روزی میدان مبارزه، میدان علم و دانش اندوزی باشد، در این صورت نیز حضور هوشمندانه نیروی بسیجی ضروری است.

بی شک اگر نیروی بسیجی نتواند در میدان عمل و رفتار و میدان علم و تحقیق و نوآوری حضور داشته باشد و از تبیین اندیشه و تفکر خود نیز عاجز باشد، به طور قطع دچار افول خواهد شد. حضور در جبهه دفاعی و تهاجمی نیاز به منطقی به روز و نقاد دارد و نباید از نقد ترسید. حتی اگر از خود شروع شود، باید مانیفست خود را در ابعادی که نظام جمهوری اسلامی در دو عرصه روشن گری و دفاع و تهاجم فکری و فرهنگی و هنری نیاز دارد مشخص کرد.

بسیج در ذات خود یک حرکت عاطفی و منطقی است، هم احساسی است هم عقلانی، زیرا در آن شور و عشق و احساس فداکاری از هر احساس دیگری آشکارتر است و منطقی و عقلانی است، زیرا به تشخیص هر عقل سلیم تنها نیرویی که می تواند مرزها و عزت یک کشور را حفظ کند، بسیج نیروی مردمی است.

سخن پایانی

امروز بسیج و بسیجی کسی است که بیش از دیگران برای کشور دل می سوزاند، بسیجی می تواند بیش از سایرین برای خدمت به مردم در میدان حضور داشته باشد و از دیگر سو آنکه برای مردم محبت می خواهد ،آنکه نمی تواند ظلم و ستم را بر کشور تحمل کند، فردی که بی صبرانه در انتظار فرمان خدمت است و برای حضور در میدان وقت نمی شناسد همو بسیجی است و باید برایش دست افتخار بالا برد.

به پاس رشادت ها و جانفشانی های این مردمان نوعدوست و دگر خواه تبریک شادمانه خود را بی ریا تقدیم آنان و برایشان آرزوی سلامتی و موفقیت می کنیم.

دکتراصغرنصیری

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :