گذری بر مدیریت شهری شهر ساوه بخش چهارم

بقلم مهندس محمد احسان
گارشناس ارشد مهندسی شهرسازی وبرنامه ریزی شهری

ارتقای زندگی شهری در گرو توجه به مسائل فرهنگی و اجتماعی است

اقدامات عمرانی به عنوان کالبد یک شهر و اقدامات فرهنگی و اجتماعی به عنوان روح یک شهر هستند اگر به مسائل اجتماعی و فرهنگی توجه نداشته باشیم روح را از شهر گرفته ایم.
امروزه علت وجود بسیاری بد اخلاقی ها و افزایش آسیب‌های اجتماعی در جامعه فاصله‌ گرفتن از قرآن و مساجد است.
فاصله بین جوانان و مساجد، برای جامعه بسیار آسیب زا می باشد لذا باید در جهت هر چه نزدیک تر شدن نسل جدید با مساجد تلاش کنیم
شبکه های اجتماعی و فضای مجازی یکی از ابزارهای دشمن برای فاصله انداختن جوانان با مساجد است و اگر مساجد نتوانند جوانان را پویا کنند آنها در مقابل هجوم فرهنگی به شدت دچار آسیب می شوند.
از آنجایی که شهروندان سرمایه‌های اجتماعی شهر به حساب می‌آیند نگاه همه‌جانبه به نیاز و خواسته‌های شهروندان و پاسخگویی به نیازهای آنان می‌تواند زندگی شهرنشینی را در تمامی ابعاد ارتقا دهد.

وظیفه امروز ما در قبال انقلاب، خدمت به مردم است
مردم با حضور منسجم و باشکوه خود همراهی با انقلاب و رهبری و امامشان را به منصه ظهور رساندند.
امروز حراست از انقلاب، همراهی با ولایت و خدمت به مردم؛ سه رسالت مهم مسئولان در قبال انقلاب است و وظیفه ما در سنگر خدمت ، خدمت و صیانت از اموال عمومی باید باشد
شهر یک موجود زنده و یک روح واحد است و اگر قرار باشد هر سازمان و یا ارگانی با فکر و روش مشخص و با سبک خود در شهر عمل کند، شهر با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد و این در حالی است که تحقق مدیریت یکپارچه شهری به خصوص در شهرهای بزرگ یکی از نیازهای مهم برای پیشبرد اهداف در راستای رفاه اجتماعی است.
امروز هدف ازمدیریت یکپارچه شهری ایجاد هماهنگی درفعالیت‌های اجرایی و شهری میان ارگان‌ها و دستگاههای اجرایی بایدعملیاتی شود
ماهیت و ذات شهرداری‌ها خدمت رسانی در همه ابعاد شهری است و این مجموعه باید در حوزه های زیادی ورود پیدا کند ولی به دلیل قوانین موجود در کشور وعدم تحقق مدیریت جامع شهری تاکنون این امر محقق نشده است و امیدواریم دولت و مجلس برای ارتقای جایگاه شهرداری‌ها برنامه‌ریزی مشخص داشته باشند تا در نهایت مدیریت شهری نیز در شهرها به همان مدیریت مطلوب برسد.

رفع خطر از بناهای فرسوده یکی از وظایف قانونی شهرداری است

یکی از وظایف شهرداری ها در شهرهای بزرگ و کوچک و در تمامی کشور ، طبق بند ۱۴ماده۵۵ قانون شهرداری ها رفع خطر از بناهای فرسوده و دیوارهای شکسته و بطور کل رفع خطراتی است که جان عابرین و شهروندان را به مخاطره می اندازد .
از سویی دیگر تسطیح آثار و بهینه و نوسازی بافت فرسوده شهر از باب دیگر در این قانون نیز یکی دیگر از وظایف شهرداریهاست.
تشخیص خطر و احتمال ریزش دیوار در بافت های فرسوده با هماهنگی اداره میراث فرهنگی و حضور کارشناسان این بخش انجام می شود و نکات ایمنی جهت جلوگیری از هرگونه آسیب به آثار و ساختمانهای دارای ارزش تاریخی و ثبت شده انجام خواهد پذیرفت.
همه شهرهایی که دارای قدمت بالای تاریخی هستند دارای دو بافت یا حتی سه بافت شهری هستند که بافت تاریخی، بافت فرسوده، بافت نوساز شهری که البته بافت حاشیه را نیز می توان به این موارد اضافه نمود و این موضوع در نقشه های طرح تفضیلی بطور مشخص نمایان است لذا نباید بافت فرسوده را با بافت تاریخی به اشتباه تفسیر نماییم.
سازمان بهسازی و نوسازی یکی از واحدهای مهم در شهرداری است که با خرید و تملک این بافت های فرسوده بستر را جهت اجرای طرح های مورد نیاز شهری در هسته مرکزی شهر باید آماده کند که یقینا تا ادامه روند تملکات و رسیدن به مساحت مناسب برای اجرای طرح های مورد نظر، شهرداری جهت داشتن منظر مناسب و کاهش آلودگی شهری با آسفالت کردن و استفاده بصورت پارکینگ و.. اقداماتی را باید به انجام رساند.

بالا بودن میزان سختی آب مهترین چالش فضای سبز شهر ساوه است
در حال حاضر تنها مشکل پیش رو در خصوص آبیاری فضای سبز این شهر، مساله میزان سختی آب ساوه است که به دلیل هدایت الکتریکی بالایی (ای سی) که دارد شور و آهکی است و این امر موجب تنش در برخی گونه های فضای سبز شهری می شود.
با توجه به گرمای هوای ساوه و کیفیت آب، تنش در گونه های فضای سبز از ۱۵ خرداد آغاز می شود و با این روند برخی گونه های قدیمی فضای سبز از جمله بید مجنون، نارون و اقاقیا به مرور کم می شود.
کاشت گونه های مقاوم برای جبران این معضل در دستور کار باید قرار گیرد

خدمات شهری نقش بسزایی در آسایش شهروندان و سلامت شهر دارد

قرن حاضر، قرن شهرنشینی است و در طی آن شاهد هستیم که میزان جمعیت شهرنشین از جمعیت روستایی پیشی گرفته و این امر موجب شکل گیری شهرهای بزرگ با بافتها و ترکیبهای مختلف شهری و پیچیده گردیده است
اگرچه شهرنشینی دارای بسیاری از مزایا و عوامل رفاهی است، با این وجود به همراه خود برخی نارسایی ها و مشکلات عدیده ای را به همراه داشته است که در بسیاری از موارد این نارسایی ها به صورت مسائل حاد در شهرها جلوه گر شده اند .
تراکم بیش از حد جمعیت، کمبود مسکن، مشکلات اجتماعی، آلودگی زیست محیطی، کمبود امکانات تفریحی، مشکلات مدیریتی، زاغه نشینی و حاشیه نشینی کلان شهرها، عدم تساوی، بیکاری، از هم گسیختگی قوام خانواده، آلودگی صوتی، آلودگی هوا، مصرف گرا بودن و … هر کدام از عوامل فوق به نوعی از معضلات شهرنشینی بوده و کم و بیش می توان آنها را در شهرهای مختلف به خصوص شهرهای ایران نیز مشاهده کرد .
بنابراین امروزه زندگی در شهرها با توجه به ساختار فضائی- کالبدی شهرها، پیچیدگی مناسبتها و فعالیت های اقتصادی اجتماعی، تعمیق و گسترش تقسیم کار اجتماعی و اقتصادی ، نیازهای فزاینده فرهنگی، فراغتی و اجتماعی شهروندان بیش از هر دوره دیگری وابسته به خدمات شده است .
خدمات شهری را در ایران می توان به چهار گروه عمده شامل خدمات بهداشت محیط، خدمات رفاهی و تفریحی، خدمات حفاظتی و ایمنی و خدمات حمل و نقل عمومی و ترافیک دسته بندی کرد.
خدمات بهداشت محیط به آن بخش از خدمات شهری مانند اماکن عمومی، جمع آوری و دفع زباله، خدمات مربوط به گورستان ها، خدمات مربوط به غسالخانه ها و … گفته می شود که در جهت بهبود محیط شهری از نظر مسائل بهداشتی مؤثر می باشند.
همچنین خدمات رفاهی و تفریحی شامل آن گروه از خدمات شهری مانند زمین های ورزشی و فضای سبز است که مربوط به ایجاد تمهیدات لازم برای گذراندن اوقات فراغت شهروندان شامل ایجاد و مدیریت فضاهای کالبدی برای انجام فعالیت های رفاهی و تفریحی می باشد.
خدمات حفاظتی و ایمنی نیز به دو دسته شامل خدمات مربوط به آتش نشانی و ایمنی و خدمات مربوط به حوادث غیرمترقبه تقسیم بندی می شوند که هر کدام از این نوع خدمات براساس ویژگی خاص خود به بخشی از مدیریت شهری وابسته است.
خدمات حمل و نقل عمومی و ترافیک از دیگر وظایف خدمات شهری است حمل و نقل شهری در ایران از چهار بخش اصلی شامل حمل و نقل شهری از طریق اتوبوس رانی، حمل و نقل شهری از طریق مینی بوس رانی، حمل و نقل شهری از طریق تاکسیرانی و حمل و نقل شهری از طریق مترو تشکیل شده که شهرهای مختلف هر کدام با توجه به معیارهایی مانند وسعت فعالیت ها و تعداد جمعیت، هرکدام ترکیبات متفاوتی از خدمات فوق را دارا هستند .
بنابراین خدمات شهری جزو اولین و مهم ترین وظیفه شهرداری‌ها به شمار می‌آید چراکه شهروندان یک شهر روزانه نیازمند ارائه خدمات متفاوت از جمع آوری زباله تا زیباسازی و گسترش فضاهای سبز شهری هستند و مسئولیت ارائه این خدمات متفاوت به شهروندان را حوزه خدمات شهری شهرداری برعهده دارد.
برای شهروندان زیبایی بصری شهر و نشاط و شادابی آن از هر چیز دیگری با اهمیت‌تر است و این خواسته آنها، مسوولیت مدیریت شهری به ویژه مسوولان حوزه خدمات شهری را سنگین‌تر می‌کند.

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :