روز دانشجو و سه شعله همیشه فروزان

۱۶ آذر روز دانشجو یاد آور مبارزه، سخت کوشی، تظلم خواهی، روشنگری و روشن بینی کسانی است که مطامع دنیوی، پست و مقام سفارشی و وابستگی معیشتی نتوانست روحیه مطالبه گری، پرسشگری و آزادیخواهی آنها را به حاشیه براند و از آنها محافظه کارانی توجیه گر بسازد.

بی شک روز دانشجو روز رستاخیز اندیشه‌ها، روز علم‌ دوستی و حقیقت‌پرسی، روز طلوع اندیشه‌های نو، روز انسان‌های فرهیخته و بالنده، روز اندیشه‌های ناب و روز گسستگی جهل‌ها و نابخردی‌ها است که دانشجوی مبارز و بی باک و البته تدبیرگر در آذر ۱۳۳۲ در اعتراض به ورود نیکسون، معاون رییس جمهور وقت آمریکا به ایران به میدان می آید و جان بر سر راه اندیشه اش می دهد.

روز دانشجو روز پرده ‌برداری از گمنامی‌ها و پرده ‌پوشی بر تاریکی ها است. روزی که دانش ‌دوستان با دستان مهربان و اندیشه‌های نابشان از دوستی‌، عشق‌، زیبایی‌، استقلال طلبی، میهن پرستی گفتند و بر سر این پیمان تا پایان ماندند.

۱۶ آذر در درون خود هر ساله ما را با نمادهای روحیه خروشان جنبش دانشجویی و مظهر ایثار، از خود گذشتگی، پایداری و استقلال و آزادی “شریعت رضوی، قندچی و بزرگ نیا” آشنا می کند. همان “سه آذر اهورایی” که از خود درخششی به یادگار گذاشتند که در همیشه تاریخ چونان شعله های همیشه فروزان می درخشند و چراغ راه دانشجویان اند.

سخن پایانی

دانشجوی امروز ما باید بداند که او قافله سالار دانایی، آزادیخواهی، تعقل گرایی و تحول آفرینی است و از این رو می تواند الگو و سرمشق سایر مردم قرار گیرد که به تناسب سن و جایگاهش، سودای مصدرنشینی، منفعت طلبی، زیاده خواهی و فرماندهی ندارد، بلکه او به میدان می آید تا بستر رشد و بالندگی را برای کشور فارغ از هرگونه قیومیتی فراهم کند.

بی شک دانشجو چنانچه در میدان باشد و لباس بی تفاوتی را از تن بر کند، بارقه های امید، نشاط، شادابی و طراوت به جامعه باز می گردد. چنین دانشجویی به عنوان موثرترین عنصر و محور مشارکت جویی -که هم از دانش بهره مند است، هم انرژی دارد و هم محافظه کار نیست- می تواند منشا تحول و نو آوری شود، چیزی که جامعه ما بیش از هر زمان به او و اندیشه او محتاج است.

دکتراصغرنصیری

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :