این معادله را قبل از فاجعه باید به هم زد

سید محمد خاتمی برای مرحوم هاشمی رفسنجانی بسیار عزیز بود. پیش از پیروزی انقلاب، هاشمی او را به شهید بهشتی معرفی کرد تا به جای ایشان(که به ایران آمده بود) به مرکز اسلامی هامبورگ برود.
خاتمی پس از انقلاب که به ایران برگشت، باز در چتر حمایت هاشمی قرار گرفت. هاشمی از میرحسین موسوی خواست او را به عنوان وزیر ارشاد به مجلس معرفی کند. هنگامی که هاشمی خود ردای ریاست جمهوری به تن کرد نیز، خاتمی مجددا به عنوان وزیر ارشاد انتخاب شد تا طولانی ترین دوره وزارت ارشاد در تاریخ جمهوری اسلامی را به نام خود ثبت کند.
سیاست‌های لیبرالی سیدمحمد خاتمی در حوزه فرهنگ، باعث تقابل جریان فرهنگی انقلاب (از جمله کسانی چون شهید آوینی) با وی شد و نهایتا خاتمی استعفا داد و با حکم هاشمی، معاون رئیس جمهور و رئیس کتابخانه ملی شد.
در سوی دیگر، سیاست‌های اقتصادی مرحوم هاشمی که در واقع اجرای پروژه‌های IMF و WB در ایران بود و باعث گرانی افسارگسیخته و فشار به طبقات کم‌درآمد شده بود، موجی از نارضایتی‌ها و اعتراضات عمومی را علیه دولت کارگزاران دامن زده بود.
در این میان بخشی از بدنه دولت هاشمی رفسنجانی با رندی تمام علیه وضع موجود شوریدند و سید محمد خاتمی را در سال ۷۶ کاندیدای تغییر کردند. خاتمی و دوستانش به اقصی نقاط ایران سفر کردند و دولت پدر معنوی خود، هاشمی رفسنجانی، را به باد ناسزا گرفتند. در این میان، علی اکبر ناطق نوری که مثلا کاندیدای جناح رقیب بود، اعلام عمومی کرد که “راه هاشمی را ادامه خواهد داد” و خاتمی با ۲۰ میلیون رای رئیس جمهور شد!
دولت آقای حسن روحانی همان سیاست‌های نئولیبرالی مرحوم هاشمی را تکرار کرد و همان نتایج فاجعه‌بار، در حال به بار آمدن است. مسعود نیلی مشاور روحانی به صراحت گفته بود که این سیاست‌ها، “یک شکاف درآمدی ماندگار” ایجاد خواهد کرد… و همین نیز شد.
لیبرال‌های ایرانی باز به دنبال میوه چینی از نارضایتی مردم از عملکرد حسن روحانی به نفع خود هستند، اما این بار قصد تغییر بزرگ‌تری را در سر می‌پرورانند و مسئله محدود به دولت نیست. تردید نباید کرد پشت پرده کمپین‌هایی چون پشیمان هستیم نیز، همان کسانی هستند که دیروز با ما به مناظره می‌آمدند تا از عملکرد دولت یازدهم دفاع کنند و امروز منتقد تمام عیار دولت دوازدهم شده‌اند. چه، هدف کمپین، جز تشدید نارضایتی‌های عمومی نیست.
نارضایتی عمومی، نتیجه عملکرد دولت روحانی است، اما این جریان در پی سوق دادن این نارضایتی‌ها به سمت نظام است. “ناطق نوریِ” ماجرا، سکوت جریان موسوم به اصولگرا در برابر این وضع است. محمود احمدی‌نژاد نیز نقش خود را در این پازل دانسته یا نادانسته در حال ایفاست.
این بحران‌زایی، آشکارا ادامه فتنه ۸۸ است. این معادله اما قبل از وقوع فاجعه باید شکسته شود و تنها راه آن، جلوگیری از فجایع اقتصادی است که دولت آقای روحانی در حال به بار آوردن است.
چاره کار، خیزش جریان انقلابی برای اجبار آقای حسن روحانی، یعنی مسئول مستقیم وضع موجود، برای اصلاح روش و منش خویش است.

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :