از تخت به تخته کشانده شد و هیچ تکان نخورد

پنجشنبه هفته گذشته همایش بررسی شخصیت و اندیشه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در شهر قم و با پیام آیت‌الله جوادی‌آملی برگزار شد. در این همایش، پسر آیت‌الله جوادی‌آملی، محسن هاشمی، محمدرضا بهشتی و حجت‌الاسلام احمدی، از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی، به تبیین اندیشه‌های هاشمی پرداختند.
حجت‌الاسلام «احمد احمدی»، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، در همایش بررسی شخصیت، اندیشه و‌ اخلاق آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به ساخت شهرک سالاریه در قم از سوی آیت‌الله هاشمی، گفت: او علم را برای عمل می‌خواند. بعد از مدتی دیدم تپه‌های سالاریه را گرفته بود و صاف می‌کرد و آنها را به شهر تبدیل کرد و در آن زمان هر کسی کوچه‌ای می‌ساخت، باید از اسم شاهزاده‌ها استفاده می‌کرد. ایشان از اسم گل‌ها استفاده می‌کرد. از او علت را پرسیدم؛ گفت برای فرار از نام‌گذاری به اسم درباری‌ها این کار را کرده‌ام. ایشان این مکان‌هایی را  که ساخت بود، یا به طلبه‌ها هدیه می‌داد یا پول آن را صرف انقلاب می‌کرد. ایشان در دل‌ها جا داشت.
او همچنین به سال‌های حضورش در محضر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی اشاره کرد و گفت: در مدتی که خدمتشان بودم، از آغاز ستاد انقلاب فرهنگی تا زمانی که کنار رفت و از سال ٣۶، با او ارتباط داشتم. این اواخر نیز که فشارها بر ایشان زیاد بود، ماهی یک بار به عیادتش می‌رفتم. گاهی به او می‌گفتم در برابر اینها جوابی بده. می‌گفت مخالفان از تقابل ما سوء‌استفاده می‌کنند و هروقت بحث به رهبری می‌رسید، می‌گفت مواظب باشیم ایشان ستون نظام است و نباید آسیب ببیند. او در پایان گفت: راستی کسانی که با هاشمی آن برخورد را داشتند، چه در مناظره‌هایی که هاشمی در آن نقشی نداشت، اما در آنها کینه درون جوشید و آن حرف‌ها را زدند و چه در غیر مناظرات، هرکجا به هاشمی تاختند، به ناحق تاختند و او صبور بود. همه فضایل هاشمی یک طرف و این صبر برای حفظ نظام یک طرف که نمی‌خواست کاری کند که به رهبری و اصل نظام آسیبی برسد. مردم قدرشناس بودند و قدر هاشمی را می‌دانستند.
مرتضی جوادی‌آملی:
گفت نگرانی من برای انقلاب است
حجت‌الاسلام مرتضی جوادی‌آملی، یکی دیگر از سخنرانان همایش  ابعاد اخلاقی شخصیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی بود. جوادی‌آملی با اشاره به برهه‌هایی از زندگی آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گفت: در مرحله‌ آخر به برادری برای رهبری رسید و در این مرحله، کاری کرد کارستان. این مرحله‌ مرحله‌ شرح‌صدر است. در‌عین‌حالی که برادرانه در کنار رهبری ایستاد، ناصحانه و مشفقانه هم سخن گفت. این تبعیت عملی و ناصحانه سخن‌گفتن اوج وجود اوست.
حجت‌الاسلام مرتضی جوادی‌آملی به بیان خاطره‌ای از آیت‌الله هاشمی در اواخر عمر پرداخت و گفت: در پایان عمر به‌حق، ایشان را زیارت کردم. گفتم سخت می‌گذرد؟ گفت نه، نگرانی من برای انقلاب است. او از مرحله صدر گذر کرده بود و در مرحله‌ تسلیم و رضا بود و در این مرحله جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.
محمدرضا بهشتی: مرد بحران‌ها
«محمدرضا حسینی‌بهشتی»، فرزند شهید بهشتی، نیز در این همایش «سعه صدر» را یکی از ویژگی‌های آیت‌الله هاشمی دانست و گفت: مرحوم هاشمی‌رفسنجانی از کسانی بود که در دوران مبارزه قبل از انقلاب، ایمان عاشقانه و متعهدانه داشت و در این مسیر از هیچ چیزی واهمه نداشت. ما چون همسایه و شاهد بودیم، دستگیری‌های گاه‌و‌بیگاه را می‌دیدیم. خانم شجاع آیت‌الله هاشمی چنان صدایش بلند می‌شد که مأموران ساواک می‌ترسیدند و سریع می‌خواستند هاشمی را ببرند تا محله جمع نشده‌اند.
بهشتی، هاشمی را «مرد بحران‌ها» نامید و گفت: در شرایط دشوار به خاطر امیدواری‌ای که در درون داشت و این گشودگی که در سینه او بود، توانسته بود بحران‌ها را مدیریت کند و این خصیصه در این سال‌ها در کمترکسی بود.
او در ادامه به بیان خاطره‌ای از اواخر عمر آیت‌الله هاشمی پرداخت و گفت: قبلا هروقت سراغ او می‌رفتیم، افراد پروانه‌وار دورش می‌گشتند، اما این اواخر اطرافشان خلوت شده بود. یک روز که با آقای مهاجری خدمتشان رفتیم، گفتند: «شما بیا اینجا». گفتم چشم و هر دو هفته یک بار به دیدنشان می‌رفتم. در این جمله ایشان هزاران نکته بود. کسی که عمری را در مبارزه گذرانده بود، در گوشه‌ای قرار گرفته بود. عمق این مسئله را وقتی می‌فهمیم که بدانیم ایشان با چه تهاجم‌هایی مواجه شد و وقتی می‌خواست از گوشه خارج شود، چه حمله‌هایی که به او نمی‌شد. بهشتی افزود: اگر ایمان قوی ایشان نبود، اگر این تعهدات عاشقانه به آرمان‌های انقلاب نبود، شاید تحمل این وضعیت در سال‌های پایانی عمر ایشان بسیار ناممکن می‌شد.
فرزند شهید بهشتی کینه‌ورزنبودن را یکی از ویژگی‌های اخلاقی آیت‌الله هاشمی دانست و گفت: هاشمی از کسانی بود که زندگی‌ خود را برای خدمت به خدا و مردم گذاشت و توانست با این روحیه‌ای که داشت، برای مردم، حرمت و انقلاب ما تکیه‌گاهی باشد که فقدانش را نه الان بلکه تا مدت‌ها بعد نیز احساس خواهیم کرد.
محسن هاشمی: قدرت گذشت بالایی داشت
محسن هاشمی در همایش ابعاد اخلاقی شخصیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گفت: آیت‌الله وحیدخراسانی از خانواده ایشان پرسیدند گفتیم که مادر به جهت زندان‌رفتن مهدی مقداری مکدر است؛ گفتند اگر کسی را دوست دارید، فرزندانش را هم تکریم کنید.
فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به اسنادی که از ساواک به جا مانده است، گفت: ایشان در مقدمه‌ یکی از کتاب‌هایی که برای ایشان نوشته شده به شبهه شرور اشاره می‌کنند و می‌گویند حضرت مولا به فرزندان خویش می‌گویند نازیبایی را با نادانی خود توجیه کن و مطمئن باش اگر دانش کافی به دست بیاوری همه‌چیز زیبا خواهد بود و اشاره می‌کند که اسناد ساواک چقدر نامناسب بود و بعد از نوشتن تاریخ انقلاب دیدیم فقط این اسناد به دردمان می‌خورد. رئیس شورای شهر تهران با اشاره به سال‌های جنگ گفت: در اوج فرماندهی جنگ ایشان به آینده می‌اندیشند و دانشگاه آزاد را در سال ۶١ در نمازجمعه مطرح می‌کنند. مسئله دانشگاه آزاد را هم مانند بنیاد فرهنگی رفاه تا اواخر عمر دنبال کردند و تا آخر عمر نسبت به آن حساس بودند. در خطبه نماز جمعه در اوج جنگ درباره مترو مطرح می‌کند که الان اگر مترو نبود، آیا می‌شد در تهران زندگی کرد؟
محسن هاشمی با برشمردن خصوصیات آیت‌الله هاشمی در عرصه سیاست نیز گفت: در بُعد سیاسی در حین هوش هیجانی توانایی کنترل احساسات دارند زمانی که مهدی به زندان می‌رود برای او دعا می‌خواند. ایشان قدرت همدلی بالایی داشتند. همیشه به دنبال حل مشکل بود. قدرت گذشت بالایی داشت. در مسائل سیاسی اخیر هم دیدیم که از خیلی از مسائل گذشت کرد تا انقلاب محفوظ بماند. هم معتمد بود و هم اعتماد می‌کرد. صداقت اجتماعی داشت و سعه‌صدر و محل رجوع واقع‌شدن برای اختلافات بود و ایشان توانست تا حدودی اختلافات ایران و عربستان را حل کند. اختلافات نیروهای خودی در زمان جنگ را هم حل می‌کرد.


از تخت به تخته کشانده شد و هیچ تکان نخورد
در پیام آیت‌الله جوادی‌آملی، برای همایش «بررسی شخصیت و اندیشه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی» آمده است: آیت‌الله هاشمی فضایل زیادی داشت که همه زیر سجایای اخلاقی او معنا می‌‌شود. اگر کسی تا آخرین لحظه مقاومت کرد و نه در اندیشه گرفتار وهم شد و نه در بخش عملی گرفتار غضب نشد این شخص مات شهیدا. این که گفته می‌شود اگر کسی بر حب علی بمیرد مات شهیدا یعنی ممکن است خطر گناه او را تهدید کند اما تسلیم نمی‌شود. اینکه گاهی لغزش دارد در میدان جنگ است که گاهی تیر می‌زند و گاهی تیر‌ می‌خورد. اگر عقل نظری با عقل عملی هماهنگ باشد این مجموعه به صورت انسان موفق درمی‌آید. نمونه کسی که بتواند در حد خودش این فضایل را جمع‌آوری کند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی رضوان‌الله تعالی بود. اینان کسانی‌اند که علم مناسبی را اندوختند اما تدبیر سیاسی را تجربه نکردند. برخی سیاست را تجربه کردند و علم لازم را نداشتند اما برخی هر دو را داشتند اما به صورت جمع مکسر. کسی که هم علم و هم شهامت و هم سیاست و هم مدیریت را تجربه کرده و کشوردانی و کشورداری را تجربه کرده باشد و جمع این فضایلش هم جمع مکسر نباشد آیت‌الله هاشمی است. این شخص زندان را برای رضای خدا، ریاست مجلس را برای رضای خدا، ریاست مجلس خبرگان را برای رضای خدا تجربه می‌کند و اگر همه اینها یک‌جا از دست ایشان گرفته شد برای رضای خدا صبر می‌کند. بنگرید که اخلاق چه می‌کند. آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی چون کوهی بود که نلغزید و نگذاشت جامعه بلغزد و نمونه آن در پیشگاه شماست. او از تخت به تخته کشانده شد و هیچ تکان نخورد. معلوم می‌شود در هردو صورت آیت‌الله هاشمی بود. این معنای اخلاق است.

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :