آمار بیکاری در ساوه 

دولت به استناد آمارها می گوید که ایجاد اشتغال افزایش یافته است. در آن سو منتقدان عقیده دارند که نرخ بیکاری افزایش یافته است. هر دو نیز درست می گویند. این نامعادله چگونه امکان پذیر شده است؟ این واقعیت که اقتصاد ایران گرفتار آن شده است اما جامعه و مردم جویای کار چیز دیگری میگویند و شواهد نشان از رشد بیکاری دارد .

طی چند روز گذشته آمار بیکاری در ساوه توسط مسئولین محلی و استانی اعلام شد قابل تامل بود نرخ بیکاری در ساوه را ۶/۵ درصد اعلام کرد در حالی که  در ۱۳ آذرماه ۹۶ نرخ بیکاری در ساوه را ۴ درصد اعلام شده بود .این آمار و ارقام واکنش هایی را در شبکه های اجتماعی و رسانه های محلی به همراه داشت آماری که قابل تامل بود .در حالی که نرخ بیکاری در کشور در بهار ۹۶توسط مرکز آمار ایران ۱۲/۶درصد اعلام شد.

نشریه باشهر ساوه در کانال تلگرامی خود طی یک یاداشت آمار بزک شده نرخ بیکاری در ساوه  را یادآور شد.

اما نرخ بیکاری در کشور از ۴/ ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۲ به ۴/ ۱۲ درصد در سال ۱۳۹۵ رسیده است در سال ۹۶ هم اگر رشد نکرده باشد افت هم نکرده است پس ساوه میتواند با توجه به آمار ارائه شده  استاندار و فرماندار  یک الگو برای کشور باشد

واقعیت دیگری که عملکرد تاسف‌بار دولت یازدهم در عرصه اشتغال را نشان می‌دهد افزایش ۲٫۱ درصدی نرخ بیکاری در این دولت است.

مطابق گزارش‌های مرکز آمار، نرخ بیکاری در ابتدای دولت روحانی ۱۰٫۴ درصد بود که در زمستان امسال به ۱۲٫۵ درصد افزایش پیدا کرده است.

Capture

اما نگاهی تحلیلی به آمار نیروی کار که اخیرا از سوی مرکز آمار ایران برای بهار امسال ۱۲.۶ درصد اعلام شد، نشان می‌دهد، جمعیت افراد بیکار در سن کار (۱۰ ساله و بیشتر) از ۳ میلیون و ۲۰۳ هزار و ۳۹۸ نفر در پایان سال ۹۵ به ۳ میلیون و ۳۶۶ هزار و ۹۷۳ نفر در بهار ۹۶ افرایش یافت به عبارتی در ۳ ماهه نخست امسال ۱۶۳ هزار و ۵۷۵ نفر به جمعیت بیکار کشور افزوده شدند.

حال آنکه ساوه در این مدت باکاهش نرخ بیکاری روبرو بوده و حتی در مقاطعی آمار بیکاری ۴درصد و گاها ۶/۵درصد شد وشاید در آینده نزدیک به ۲یا۳ درصد کاهش یابد و در آینده ای نه چندان دور شاهد ثبت آمار منفی بیکار در ساوه باشیم

 

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :