مهندس رضا میرزایی
کارشناس ارشد مدیریت
آیا آموزش مجازی می‌تواند آینده‌ی آموزش معماری باشد؟

با توجه به افزایش روزافزون هزینه‌ی تحصیلات عالی و شهوت زایدالوصف صنعت به «برهم زدن» وجه‌های سنتی زندگی روزمره، احتمالا مدرک تحصیلی «از راه دور» یا سیستم موکو نخستین گفتارهای قالب آموزش آنلاین خواهند بود که نظام دانشکده-محور آموزش را از جمله در معماری متحول خواهند کرد. باید به یاد داشت که تقریباً تمام وجه‌های فرهنگ آتلیه-محور فعلی مدارس معماری امروز که کار تولیدی دانشجویان را بی‌صدا هدایت می‌کند، به کلی وابسته به ارتباط حضوری و رو در رو میان همکلاسی‌ها است. در یک نگاه اجمالی، به نظر می‌رسد این فرهنگ رو به زوال است – چیزی که لزوما امر بدی هم نیست.

🔸تحصیلات عالی در شرف مواجه با دگرگونی عظیمی است. بسیار محتمل است که آموزش تخصصی معماری، شامل آموزش‌های ضروری برای معمار شدن، در آینده‌ی نزدیک عمدتا به صورت مجازی صورت گیرد. به این معنا که آتلیه‌های طراحی که همانا مُهر و مدال تجربیات هر معمار محسوب می‌شود، به صورت مجازی و احتمالا بدون ارتباط دیداری و حضوری که مشخصه‌ی آن تجربه است، برگزار خواهد شد. این تحول، بسیاری از جنبه‌های شکست‌خورده‌ی آتلیه‌های امروزی را جبران خواهد کرد، ولی مضرات بالقوه‌ی خود را دارد که باید پیش از رواجِ شکلِ نادرست این فرهنگ جدید مشخص شوند. این امر با شکل‌دادن فعالانه‌ی روش‌های جدید آموزشی و کاری میسّر خواهد بود که ظرفیت‌های آموزش دیجیتال را برای ارتقای روابط اجتماعی سازنده‌ بین دانشجویان به کار اندازند.

درحال حاضر آموزش معماری به پروژه‌های دانشجویی فردی تأکید دارد که در گروه‌هایی کوچک و کلاس‌هایی معیّن تولید می‌شوند– سیستم آتلیه‌ای. با توجه به این که چنین سیستمی دانشجویان را وا می‌دارد که زمان بسیار بیشتری را با هم صرف کند تا با اساتیدشان، همین باعث رشد نوعی تمایل بین دانشجویان می‌شود که راه‌حل‌ها و تدابیر شخصی طراحیِ خودشان را به دانش رسمی که در کلاس‌ها و گفتاوردها به آن‌ها ارائه می‌شود، ترجیح دهند. به این معنا که شب‌های درازی که دانشجویان بدون راهنمایی اساتید در کنار هم به کار روی پروژه‌هایشان می‌پردازند، باعث بروز رقابت شدید بینشان می‌شود، آن هم در زمینه‌هایی که دانش کمی درباره‌اش دارند. این برتری‌جویی بی‌مبالات، معمولا منجر به تمرکز بی‌مورد بر مسائلی می‌شود که اساسا به درسِ اساتید طبق برنامه‌ی آموزشی ارتباطی ندارد.

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :