یادداشت روح الله عالم زاده مدیر مسئول « با شهر »

 

photo_2018-03-02_12-23-05
مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی (ره) با ذکرخاطره ای از تواضع ، سعه صدر و حلم امام خمینی (قدس سره الشریف )گفته اند :
« روزی در خدمت امام خمینی (ره) در مورد برخی اشخاص صحبت شد. ایشان گفتند ”برخی از این‌ها تا آنجا که من می‌شناسم آدم‌های خوب و متدینی هستند“. یکی از آقایان گفت اینها شما را قبول ندارند. امام فرمود : قبول نداشته باشند،‌ مگر من اصول دین هستم ؟ من هم فردی هستم مانند افراد دیگر، ممکن است کسی مرا قبول کند ، کس دیگر هم قبول نکند. »

آری ، امام امت و بزرگانی چون ایشان از آنجا که خود را در محضر خدا می یافتند هرگز بر اساس منیّت ها و خودبرتر بینی ها سخن نمی گفتند ، تصمیم نمی گرفتند و با منتقدین و حتی مخالفین خویش با خوی استبدادی رفتار نمی کردند ؛ اخلاق حسنه ای که لازم است سرلوحه آحاد چامعه اسلامی و به طور خاص مسئولین و کارگزاران باشد .

اگر خواص جامعه و متولیان امور خود را « اصول الدین » نپندارند و از سیم خاردارهای نفس خویش برهند ، طبعا خویشتن را خالصانه و متواضعانه در محضر خدا خواهند یافت و فکر و عمل خود را از هرگونه خودرأیی و استبداد رها خواهند دید .

اگر چنانچه مسئولی با شنیدن انتقادی دلسوزانه ، مستدل و حق ، فورا برآشفته نشود و گوش خویش را بر شنیدن عیب خویش ببندد ، طبعا خود را بی نیاز از همفکری ، مشورت ، نقد و دلسوزی دیگران دانسته است و عنقریب است در ورطه خودرأیی گرفتار شود ، آنگونه که علی (ع) فرمود :من استبدا برأیه هلک و من شاور الرجال شارکها فی عقولها »

مع الاسف ، گاهی شاهد بروز خودرأیی و برنتابیدن نقد از سوی برخی مسئولین و کارگزاران در شهرستان ساوه هستیم !

روحیه مذمومی که برخی اوقات – خواسته یا ناخواسته – در رفتار و گفتار برخی مسئولین شهرستان بروز می کند و اگر انسان از مراتب اخلاص برخی از این آقایان آگاه نباشد می پندارد که استبداد و خودبرتر بینی در ذهن و دل آنان خانه کرده تا آنجا که به خویش اجازه می دهند هر انتقاد منطقی و دلسوزانه را با مشتی اتهامات ناراوا از قبیل « فرصت طلب » و « تنش زا » پاسخ دهند !

در حالی که اگر انتقادها را به خوبی بشنوند و منطقا درصدد پاسخگویی برآیند ، به نهادینه شدن فرهنگ نقدپذیری و پاسخگویی کمک شایانی کرده اند .

اینان اگر خود را « اصول الدین » نپندارند و صادقانه به کاستی ها و – احیانا – خطای خویش مُذعِن شوند ، قبل از هرچیز منیّت و غرور را پس زده اند و گام بلندی در جهت اصلاح خویش برداشته اند .

برخی از این دوستان گمان می برند که اتهام زدن به منتقد ، راه مناسبی برای پاسخگو نبودن است و یا از این طریق می توانند صدای منتقد را خاموش کنند اما نمی دانند که گرفتار اشتباه محاسباتی بزرگی شده اند ، چرا که اولا مردم را ناظر بر رفتار خویش نمی بینند و یا به قضاوت خلق الله باور ندارند و ثانیا غافل اند از این حقیقت که برخی منتقدین آنها از آن « بیدهایی نیستند که در تندبادهای اتهامات و وصله های ناچسب بلرزند » ؛ پس چه خوب است در کنار همه خصائل پسندیده شان ، خود را بی نیاز از انتقاد مشفقانه نبینند و با اقتدا به امام خویش متواضعانه بگویند « مگر من اصول الدین هستم ؟! »

 روح الله عالم زاده
مدیر مسئول « با شهر »
۱۱ اسفندماه ۹۶

 

تلگرام , کانال های تلگرام , بهترین کانل های تلگرام , آدرس کانال های تلگرام ایرانی , معرفی کانال تلگرام

این خبر را به اشتراک بگذارید :